| Aly359 a întrebat:

Stiti carti in care personajul principal ( nu neaparat principal ) sa fie un catel?

Răspuns Câştigător
| CurcubeulColorat a răspuns:

Uite ca am mai gasit ceva ''Cei doi domni din Verona'' de William Shakespeare (cainele nu e personaj principal) sau,, Cainele din Baskervilles,, de Sir Arthur Conan Doyle

11 răspunsuri:
| yumeee a răspuns:

Singur pe lume de Hector Malot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chemarea Stramosilor de Jack London.

| SoSad a răspuns:

Stiu film : Marmaduke love struck
E foarte frumoslove struck

| CurcubeulColorat a răspuns:

Poti lua fabule de Grigore Alexandrescu si gasesti,, Cainele si catelul,, cu toate ca e fabula si cred ca tu vrei o povestire.

| DrugFree a răspuns:

Nu stiu carti, dar stiu un film : Echipa de catei

| Dmonik a răspuns:

Da, o carte superba, se numeste "Tombuctu" de Paul Auster, al carei personaj, domnul Osache, este tovarasul si confesorul unui poet.

| Leocerba a răspuns:

"Semne bune" Neil Gaiman si Terry Pratchett.
In carte vei gasi un inger Aziraphale care-i bibliotecar in timpul liber si un demon Crowley care se plimba-ntr-un Bentley, vei gasi o vrajitoare Anathema Device si vei gasi si cainele Dog care si-a cam uitat menirea pe Pamant si devine bun, loial, prostut chiar.Vei gasi cativa pusti asa de comici si fermecatori care mesteresc la Apocalipsa cate ceva.
Semne bune are umor si fantasy iar Dog e personaj de baza.

| Vet a răspuns:

Dumbrava minunata, Tombuctu, Vrajitorul din Oz, Singur pe lume

| just for me a răspuns:

Pai poti siti povestea lui Mihail Sadoveanu "Dumbrava minunata ", sau cartile "Vrajitorul din Oz","Singur pe Lume","Chemare Stramosilor" sau, preferata mea "Colt Alb"-unde este vorba despre un pui de lup si despre viata lui, nu este caine intr-adevar dar e tot in aceeasi zona. Colt Alb este o carte f frumoasa, una din preferatele mele, nu numai ca personajul principal este lupul "Colt Alb" dar se prezinta si cruzimea omaneilor fata de animale, se face diferenta intre oamenii cu suflet si oamenii fara suflet asa cum sunt ei perceputi de un animal.

| just for me a răspuns:

App,"Colt Alb" si "Chemarea strabunilor " sunt scrise de acelasi autor, sunt asemanatoare deci iti recomand sa le citesti pe ele in primul rand, sunt cele mai frumoase

| DariuMihai2 a răspuns:

101 dalmatieni doamna si vagabondul