| anonim_4396 a întrebat:

Absorbantele expira? Sau pot fi folosite si dupa vreo 8 luni? Am o observat ca am o colectie in casa

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu expira. Atata vreme cat nu le-ai avut desfacute si in mediu umed, ca sa se imbibe cu umezeala, nu ai de ce sa le arunci.

| LittlePoppy a răspuns:

Nu, nu sunt perisabile.

| Zuzu1991 a răspuns:

Absorbantele si scutecele in ziua de azi contin niste substante care absorb orice umezeala
binenteles ca depinde unde le tii, cat de bine sunt sigilate si cata umezeala ai in casa (am stat intr-o garsoniera unde trebuia sa tin chibritele pe calorifer, altfel nu se aprindeau, atata umezeala era in aer)
insa in orice caz, mai devreme sau mai tarziu isi pierd capacitatea de a absorbi umezeala

| Eireann a răspuns:

Da, dupa 8 luni daca au fost tinute in mediu uscat sunt sigur ok.

| Jessica1235 a răspuns:

Atâta timp cât stau la un loc uscat și în ambalaj pot fi folosite, și eu am absorbante de multe luni și nu ai absolut nimic?

| Jessica1235 a răspuns (pentru Jessica1235):

Nu au*

| Catrice a răspuns:

Dacă sunt în ambalaj, verifica data de expirare.