| Fernando9Torres a întrebat:

Apelez încă o data la vasta experiența a utilizatorilor de pe acest sitelaughing. Dacă voi ati avea 400 de lei(bonuri de masa)/luna ati reuși sa trăiți o luna cu aceasta suma? Adică, aceasta suma sa meargă strict pe alimente? Dacă o faceți deja am și eu nevoie de niște sfaturi.( a, da...doar mâncare sănătoasa... fără prea multă mâncare "grasa", gen carne la cuptor sau mici, etc). Pe scurt, ce alimente v-ati cumpara sa trăiți o luna de zile?(cu 400 lei/ o persoana)?

31 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu-ți ajung, normal. Dar dacă nu ii aveai era mai bine? Este ceva in plus, totuși. Nu stau acum sa insir ce mi-aș cumpara de banii ăștia.

| Simpatic a răspuns:

Pai astia 400 de lei ii iei pe langa salariu care si ala e destul de mare pe la MAI din cate imi dau seama unde lucrezi, si sunteti si cazati gratuit cat lucrati in campul muncii ca deah asa e legea cu unii muma cu altii ciuma, iar tu pari destul de avar chiar si in aceste conditii.

| RAY a răspuns:

Noi germani aveam o ratie de 1000 de calori impusa de englezi noua, eu unu fac economie, 50 de euro as putea o luna carbo 120 de ron, carne 200 ron, grasmi =50 ron
Dimineata vreo 4, 5 fructe un avocado= grasimi, o para, o banana, kivi, mandarine, cartofi =carbo =700 de calori
dupa masa =carne cu rosi sau cu salata
seara lapte cu ovaz
desi se poate trai si cu mai putin te asigur, fac fassting zilnic de 16-18-20 de ore, desi manc o data pe zi sau de doua ori

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pâine, lapte, ulei, varză, mere.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poti trai o luna cu banii astia, toata mincarea sa scumpit.

| Mosotti a răspuns:

Nu as reusi absolut deloc. Ca sa te incadrezi in 400 lei pe luna, mananci paine, cartofi fierti sau prajiti, si cam atat.
Daca mananci 2 Kg de cartofi pe zi, ai 10 le pe zi sa zicem adica 8-10, x 31 da 310 lei maxim, iar cand mananci mai putini cartofi, mananci paine de 1-2-3 lei una.
Asta e.

Pai si salariu ce faci cu el?! De ce te limitezi doar la bonuri?
Eu cu mama deci doua persoane spargem pe mancare lunar intre 2500 si 3350 lei, aici intra si hartie ingienica, pasta dinti, sampon, sapun, hartie de sters pe maini, detergent de vase, de spalat.
Dar ponderea majoritara o are mancare in suma asta.
Ce dracu sa fac cu 400 lei, adica 800 la doi insi? Omu trebuie si legume crude sa manance, fructe, un sos, o carne fripta, prajita, lactate, mai multe, mai bei un suc, un lapte, etc.

| Fernando9Torres explică (pentru Mosotti):

N-am zis ca nu vreau sa ma ating de salar doar ca vreau sa gestionez acei 400 de lei cât de cât

| Mosotti a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Pai e prea putin! Trebuie sa mananci si sanatos ca sa nu dai bani pe medici mai tarziu de 10 ori.
Sa ai proteine, vitamine, minerale, carbo buni, deci sa mananci si legume crude, fructe, lactate, paine integrala, o carne, nu doar cartofi si paine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai ce breh, carnea la cuptor e grasa? Gen iei un piept de pui, il bagi in cuptor cu niste morcovi-ceapa-cartofi pe linga, si iese ceva GRAS? P.S. De 400 RON pe luna sincer cam faci foamea, dar se poate daca iei si gatesti la greu. Gen vreo 4 kile de fasole, muraturi, cartofi... DAR chestiile sanatoase care prind extrem de bine la orice dieta (nuci, miere, usturoi, salate, avocado, fructe) sunt A NAIBII DE SCUMPE. Te costa minim 150 RON pe luna ca sa iei sa ai legume de garnitura/salata.

| anonimg a răspuns:

Bonul de masa nu este pentru cele 3 mese pe zi. Un singur bon de masa este doar pentru o singura masa pe zi; si una saracacioasa.
Sunt buni si astia decat deoc. Dar 400 lei cu greu ti-ar ajunge pentru 2 saptamani (ma refer strict numai la mancare).

| Wr3nch a răspuns:

Nu o sa iti vina sa crezi dar bonurile de masa nu se dau cu ideea ca ar trebui sa iti ajunga tie de mancare pe toata luna. Sunt o suma medie pentru ce ai manca tu in pauza de masa la serviciu (un meniul zilei fara pretentii e sub 20 de lei).

| Fatamuntilor a răspuns:

400 pe luna doar pentru mancare?
Cel putin 3 mese, 30 de zile?
am facut un calcul 400 :30 face cam 13 lei. Inca o data imparti la 3 face cam 4 lei.
Daca mai ai si pretentii nu faci mare lucru!
Pulpele de pui nu sunt foarte scumpe. Daca prinzi reduceri e si mai bine.Dar pe langa mai trebuie o garnitura. Cartofi s-au ieftinit fata de asta primavara.Asta doar pentru masa principala.Dar banuesc ca te plictiseti doar pulpe si cartofi,iar la doua zile mai schimbi meniul. Fasole, mazare, orez.
Poate mai vrei si alt fel de carne, gen carne slaba de porc. Ulei, sare, zahar.Costa si astea. Bulion...
branza, lapte, oua, fructe
trebuie sa fii magician sa reusesti toate astea astea... fara pretentii!

| MihaiCosty123 a răspuns:

Da normal că reușești!

| suntserios a răspuns (pentru MihaiCosty123):

Fa si mie un meniu pentru 30 zile din 400 lei, sunt curios ce iese.

| MihaiCosty123 a răspuns (pentru suntserios):

100 lei cartofi
100 lei ulei zahar
200 alimente

| Fernando9Torres explică (pentru suntserios):

Oua
Iaurt
Fructe(mere de ex, in supermarket e ok ca și preț)
Paste
Orez
Cartofi
Tofu
Brânza
Lapte
(Și carne, eu îmi iau ceva jambon feliat, vreo 50 buc la 20 și ceva de lei)
+dulciuri(care sunt optionale)

| suntserios a răspuns (pentru MihaiCosty123):

Si mananci cartofi cu uleinsi zahar 60-90 mese pe luna? Serios?

| MihaiCosty123 a răspuns (pentru suntserios):

Pai 100 lei cartofi și de restul îți iei altceva laughing

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Emil Boc când a fost prim ministru a făcut un experiment sub supraveghere sa vadă daca se poate trai o persoana singura cu un salariu minim pe economie. Si a ajuns la concluzia ca nu îți poți asigura nici mâncarea pe o luna pentru o singura persoana.

| suntserios a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Pai numai oua, iaur si branza sa iti ajunga minim 2 mese pe zi timp de 1 luna inseamna 200 lei.

| Fernando9Torres explică (pentru suntserios):

1 cofrag de oua(cu 30 de oua) e cam 12 lei. Brânza(5-10 lei) iar iaurt, depinde de care îți iei...sunt de la danone 5+1(cred ca așa scrie pe pachet)12-15 lei.

| suntserios a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Branza de 5 lei pe zi banuiesc nu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Care e experimentul ala? Un link dorim si noi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Decit oua de-alea de 12 lei/30 de bucati, mai bine imi fierb oole mele...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu l-am urmărit la știri atunci când a avut loc. A fost supravegheat de presa si de studenți. Îmi amintesc ca uneori vorbea cu presa in timp ce manca. Daca te pricepi căuta pe net.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

La pretul chiriilor de la noi, niciodata nu s-a putut trai din salariul minim, asta e clar si nu e nevoie de nici un experiment. Pe de alta parte, daca traiesti cu tata-mama sau ai apartament/garsoniera ceva care e al tau, se poate daca te duce un pic capul (fara tigari, fara profesioniste, fara civile cu mofturi scumpe). happy

| suntserios a răspuns (pentru MihaiCosty123):

Esti minor si parintii se ocupa de cumpărături asa e?

| MihaiCosty123 a răspuns (pentru suntserios):

Nu minorule nu e așa
Dacă ești om matur și cu minte.nu ai cum sa nu trăiești cu 400lei

| suntserios a răspuns (pentru MihaiCosty123):

Decent in niciun caz. Doar daca ai un meniu format din fasole si cartofi 30 zile pe luna, 3 mese pe zi.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Iese daca mananca cartofi si paine toata luna. Dar daca face asa, o sa dea mult mai mult pe doctori mai tarziu, si nu e okey.

| Fernando9Torres explică (pentru suntserios):

Nup, chiar stau singur și încerc sa-mi menajer banii cât de cat(gen sa "intru" cât mai puțin in salar)