Întrebare recomandată | alexalx1234 a întrebat:

Ce acte sunt necesare pentru eliberarea unui pașaport?

3 răspunsuri:
| KanameKuran a răspuns:

Cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original. Cartea de identitate provizorie trebuie însoţită de certificatul de naştere, în original;
dovada achitării taxelor pentru emiterea paşaportului, completate pe numele titularului, în original;
paşaportul anterior, dacă acesta există.

| Lioana a răspuns:

Cartea de identitate sau buletinul de identitate în original si în termen de valabilitate;
cartea de identitate provizorie însotita de certificatul de nastere, ambele în original si în termen de valabilitate;
chitantele reprezentand contravaloarea de emitere a pasaportului 258 lei pentru persoanele peste 12 ani si 234 lei pentru persoanele sub 12 ani;
pasaportul anterior, daca solicitantul a mai detinut;
titlu de calatorie (acolo unde este cazul; acest document este emis de catre misiunile diplomatice ale Romaniei).
Pentru minorii între 14 si 18 ani cartea de identitate care are forma si continutul stabilite conform H.G. nr. 839 din 2006 ( în care nu figureaza prenumele parintilor), trebuie însotita de certificatul de nastere în original.

| ion2007 a răspuns:

Nu stiu