| Bebe09 a întrebat:

Buna,
poate sa ma ajute cineva cu un program de plagiat? vreau sa mi verific licenta si ce am gasit pe net...nu este ok.Mersi!

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

E greu sa comiti plagiat fara sa stii, si da, da-i si cate un copy-paste, insa atunci cand lucrarea ta a fost scrisa in proportie de 75% altundeva, ala se numeste plagiat, ca nu ai tu exact aceleasi idei si exact la fel exprimate. Dai si citate, copiezi niste date, ala nu e plagiat, plagiat e cand mai mult de jumatate din lucrarea ta se gasesta altundeva scris aproape la fel ca la tine, deci conteaza si procentajul ca doar nu o sa ai 50% din lucrare citate; citatele si datele alea trebuie sa fie undeva la maximum 20%, restul sa fie contributie personala, cum comentezi tu pe baza lor.
Ai fi cel mai ghinionist sa ai "norocul" sa faci plagiat fara sa-ti dai seama. Tu daca ai citit acum 4 ani un comentariu despre un citat (sa fim tot pe subiect) si la licenta tu scrii ce ai citit atunci, fara sa-ti dai seama ca ai citit undeva si crezand ca e ideea ta, ala tot plagiat se numeste. Chiar daca tu crezi ca e ideea ta.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Uite ce-ti zic eu: selecteaza la intamplare siruri de cuvinte din lucrare si cauta-le pe Google. N-are rost sa faci asta pentru citate. La un moment dat va trebui sa confirmi ca nu esti robot. Ma rog, atat timp cat e munca ta si ai mentionat toate sursele din care ti-ai preluat ideile, nu ar trebui sa fie probleme, dar din precautie trebuie sa-ti verifici d.p.d.v. al plagiatului.

| CuriousStuff a răspuns:

Programele pe care le au cei de la facultate nu o sa le gasesti, pentru ca ei au acolo cam toate lucrarile de licenta care au fost pana acum, si daca a ta se potiveste peste un anumit procent cu una de acolo sau cu alte carti ce le au ei in baza de date e considerata plagiat. Daca stii ca ai plagiat sau ti-ai cumparat licenta de undeva te duci la risc oricum, cu orice program ai cauta tu, daca nu ai plagiat nu ai de ce sa te temi.

| doctorandus a răspuns (pentru CuriousStuff):

Ha, ha, eu mi-am scanat acum niste ani o lucrare si am gasit ca ce afirmam eu despre adevar fusese scris exact la fel de Whitehead. Deci l-am mentionat ca sursa si am rezolvat problema.

La plagiat nu conteaza procentajul, ci daca ai pus semnele citarii si ai indicat corect sursa din care ai citat. Ca de ex. la filosofie cum demonstrezi ce a gandit un filosof? Dand citate. Si le comentezi personal. Deci faptul ca ai dat copy/paste la citate (intre ghilimele) nu inseamna plagiat.

La urma urmelor, poti comite plagiat chiar fara sa stii, de ex. crezi ca ti-a venit tie o idee originala, dar nefiind la curent cu literatura stiintifica, ideea respectiva a fost publicata de altul. Sigur, asta nu se depisteaza cautand bucati de text, ca poti comite plagiat fara sa copiezi niciun cuvintel.