| HuSeGa05 a întrebat:

Bună seara! Știe cineva un site care vinde piese originale pentru iPhone? ( iPhone 6S in special).

10 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Piese originale gasesti doar pe olx, evident second hand si evident in stare deplorabila. Nu se comercializeaza piese originale, companiile fac comert cu produse aftermarket.

| relian a răspuns:

Da Apple are, ei pun piese originale dar costa destul de mult. Poti intra la ei pe website www.apple.com si vezi ce au.De exemplu stiu sigur ca are display pentru ce cauti tu dar costa 150$, bine cu tot cu manopera.
Dar banui ca in ro Apple nu au magazine deschise, acolo unde au magazine au si service.
In rest cauta telefoane de astea pe net care sunt defecte, dar trebuie sa stii sigur ca nu au schimbat nimic la ele, adica piese aftermarket.
Eu de exemplu am un display pentru telefonul asta 6S,un amic avea nevoie am facut rost de el,i-am spus ca il pun moca deci si pus si display, dar si-a luat un LG si acu nu mai e curios se pare.
Ti l-as putea da daca ai nevoie de dispay, dar nu am cum, eu nu locuiesc in RO.
De fapt am tot telefonul, dar are motherboard dus, in rest toate bune. Poti cauta si pe Facebook la marketplace sau pe olex cum zicea careva dar nu stii daca este tot original.

| PainTech a răspuns:

Apple este impotriva vanzarii pieselor pentru telefon.
Sistemul e gandit ca la fiecare nevoie sa apelezi la un service profesional, partener Apple.

La modelul nou au mers cu un pas mai departe si au facut soft-ul special sa nu mearga cu componente third-party, ceea ce deja mi se pare nesimtire. E telefonul tau pe care tu l-ai cumparat, ar trebui sa ai dreptul sa il modifici cum vrei.

Deci... e destul de dificil sa gasesti un site cu piese originale.
Mult noroc, sper sa gasesti ceea ce cauti.

| zilog a răspuns (pentru relian):

Salut stii de unde pot sa imi cumpar doar sticla pentru Samsung a8
vreau sa o schimb singur pentru ca la service aici imi cer câte 100 euro imi schimba display-ul cu unul care nu este original
sau 160 euro sa imi schimbe display-ul cu unul original

iar eu vreau sa ii schimb eu sticla pentru ca o sparg foarte des
nici eu nu locuiesc in românia

| relian a răspuns (pentru zilog):

Cauta pe ebay un telefon ca al tau,la care este mort motherboard,sau ceva de genul asta.
Asa pe ebay is destule piese dar is aftermarket,originale gasesti doar daca iei de la un alt telefon sau direct de la producatori.
Vad cineva spune pe aici Apple ste impotriva vanzarilor de piese, nu stiue ce spune.
In state fiecare magazin Apple are service unde ti se repara telefon, display, camera, baterie ci chestii de genul asta.
Bine nu stiu in restul lumii, eu spun ce e pe aici.

| relian a răspuns (pentru PainTech):

Ok sa iti spun ceva. Apple in state au magazine peste tot si la fiecare magazin au service, iti schimba display, camera, baterie si ce ai nevoie.
Nu stiu de unde scoti tu sau ai info alea ca is impotriva.
La inceput da asa a fost, dar acum au destule.Ca sunt scumpe asta e, orice producator de masinarii vand piese mai scump, de acolo se fac bani.
De ex ce am spus aici Apple iti schimba un display cu 150$, dar eu pot sa gasesc tot telefonul cu 100$,pe ebay sau Facebook marketplace,sau poate si cu mai putin.
Website cu piese originale nu gasesti,doar pe ebay, amazon sunt unia care iau telefoane folosite le scot ce au bun si le vand.
Bine nu stiu in ro, acolo slabe sanse, dar asa se intampla, mai ales in state, ca urmare cauti pe ebay america si gasesti ce ai nevoie.

| PainTech a răspuns (pentru relian):

Apple îngreunează procesul de reparare la iPhone 12 la serviceurile independente :
https://www.diyphotography.net/......pple-tool/

Apple împotriva comercializării pieselor originale :
https://www.theverge.com/......ion-policy

"Apple’s policies are notorious within the repair community. Independent providers have to pay to become "authorized service providers," which up until last year, was the only way to receive genuine Apple parts. Even now, independent shops can’t get the tools or parts to fix all issues with Apple devices, only those that Apple specifically allows, like screen and battery fixes"

Și găsești destule informații cu un simplu search : https://www.google.com/......amera/amp/

Da, e normal sa găsești piese originale pe site-uri de dezmembrări sau la mana a doua (Apple nu are control asupra oamenilor care dezmembrează telefoane, logic).

Eu zic de un site cu piese noi vândute oficial.

Procedura de obținere a pieselor de schimb noi e dificila și pentru serviceuri autorizate, așa cum a arătat Linus acum ceva timp :
https://youtu.be/9-NU7yOSElE

Dacă și pentru serviceuri autorizate e dificil de făcut rost de piese de schimb, ca si client nu ai sanse să poți cumpăra piese direct de la firmă sau de la parteneri. Mai ales în Romania.

| relian a răspuns (pentru PainTech):

Tu vorbesti despre ce citesti pe net,eu vorbesc ce vad personal,este diferenta de la cer la pamant.
Nu te mai lua dupa rahaturile ce le scriu unia,traiti numai in minciuna daca stati si luati de bun ce cititi si vedeti pe la tv.
Da mie un iphone,spune cei defect si ma duc la Apple si til repar,garantat.
Deci tu vii si imi arunci mie in fata,eu care traiesc aici peste drum de magazinu Apple articole scrise de mai stiu eu ce idioti.
E ok ramai asa cu ce crezi ca esti bine,dai inainte tot asa.
Iara eu nu am spus,cumpar piese, Apple ei personal iti schimba piesa defecta.
Dar uitasem ca ro este in urma rau, ce sa faca aia la voi de aia nici nu vin nimeni acolo, de buni ce is romanii laughing de bune legi ce au si oameni care le asculta, asa ca tine laughing

| PainTech a răspuns (pentru relian):

Nu am de unde sa stiu care e situatia in SUA. Eu zic ca Verge si Linus sunt surse bune de informatii, eu ma bazez pe ele. Sau poate astea sunt informatii vechi. Nu te contrazic.

Dar totusi mai am inca o intrebare pentru tine :
Poti cumpara piesele de la magazin Apple si tu sa le montezi personal? Cumperi doar componentele, fara manopera. Fie in SUA, fie in Romania, fie in alta parte.

Persoana care a pus intrebarea cerea un site de piese nu un service. Deci, probabil vrea sa incerce sa il repare repare singur.

| relian a răspuns (pentru PainTech):

Eu am dat raspuns si am spus, el vroia piese originale, am spus de unde poate lua.Noi doara de la Apple dar ei iti moteaza tot,sau de pe ebay,amazon,dar sunt luate de la telefoane folosite.

Chestia este ca pe ebay sau amazon trebuie sa intrebi inainte sa cumperi,poti cumpara doara display sau tot telefonul,dar intrebi daca totu este original.
Acolo nu poate minti,daca minte el pierde,cam astea is sursele de unde poti lua,sau de pe Facebook marketplace.
bine eu vorbesc de ebay north america,pproblema e cum ajunge in RO,va trebuie sa plateasca si la romani ceva.
Sau daca cunoaste pe careva de pe aici sai aduca cand vine acolo in vacanta.
Eu chiar am un telefon de asta ce cauta el cu motherboard defect,restul e bun,mi l-a dat cineva moca,dar nu am cum ajuta pentru cas departe.

Daca vrea sa repare singur,displayul ala este lipit cu ceva glue eleastic,care se rupe cand scoti displayu, dar poti cumpara si acel glue, este ca un fel de garnitura mai exact, poti lua de pe ebay.
Merge si fara acea garnitura, doar zic ca idee, eu am desfacut iphoane.Mai ai nevoie de cate ceva o ventuza cu care sa tragi de dispay, cel mai indicat este sa caute pe Youtube un video, acolo arata exact ce si cum sa faci.
Deci componente sa lle cumperi si sa le montezi tu singur si originale nu gasesti.
Referitor la sursele de informatii, eu nu ma iau dupa nici una, toate mint, toate informatiile is facute sa scoata bani pentru cel care da bani.