| Gabriella_Anna_Cristinna_1999 a întrebat:

Vreau neaparat sa învăț engleză, îmi doresc eu asta! Știu vrrbe in engleză și mai cateva dar nu știu sa scriu corect in engleză, din romană in engleză, uneori mai sunt câteva cuvinte care trebuie adăugate și eu nu le adaug pentru ca nu știu! Cred ca ați înțeles ce vreau sa spun! De unde pot învață? Am voința sa învăț și chiar îmi doresc dar vreau sa învăț corect, vreau sa învăț sa scriu corect din romană in engleză! Dau funda și va mulțumesc frumos!

10 răspunsuri:
| Valentinaldoilea a răspuns:

Nu stiu daca te ajuta. Dar, incearca: https://www.youtube.com/watch?v=oav6UpcYDgo

| Violleta2022 a răspuns:

Poti invata engleza cu un profesor de engleza, pentru ca ai nevoie de cineva care sa-ti explice foarte bine gramatica limbii engleze, regulile lor si sa te ajute sa pronunti corect.

| nopainkiller a răspuns:

Salut!
Perfect! Ai spus ca vrei sa inveti engleza! Te invit sa instalezi aplicatia Duolingo de pe Magazin Play! Cu aceasta aplicatie, daca te ei tine de ea si de lectiilie+cuvintele ce o alcatuiesc, vei reusi intr-un final sa vorbesti cat de cat fluent! Mai mult decat atat am un club denumit Kingsman, poti sa te inscrii in grupul meu, acesta este codul USEJV3

| darrio2007 a răspuns:

Incearca aplicatia asta. Si eu o folosesc pentru imbunatatirea limbii engleze. Lucrez de putin timp in Anglia. O poti instala si pe telefon.
https://ro.duolingo.com/......%83-Online

| Adry05 a răspuns:

Cel mai bine e sa faci pregatire si sa te uiti la filme cu subtitrare in engleza sa auzi si cum se pronunta cuvantul si cum se scrie + ca-ti imbogatesti vocabularul.

| Under05 a răspuns:

Pe langa faptul ca ai putea sa instalezi aplicația Duolingo (am incercat-o, e foarte buna) exista clipuri video pe YouTube numite lectii de engleza ( mai multe tipuri).
Încearcă să fii cat mai activ la orele de engleza, vorbesc serios, chiar nu e greu.
Cel mai mult te-ar putea ajuta aplicația Duolingo, dar vezi sa nu te lasi de ea cu una cu doua.
Sper că te-am ajutat, dai funda?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Muzica, draga, muzica. Dar treburi lungi, gen povesti, preferabil de la artisti americani si britanici. Doors, Bob Dylan, Manowar, treburi de-astea.

| RAY a răspuns:

Nu ai nevoie de profesor, eu cunosc engleza si n-am facut nici un curs, totul e sa cunosti cat mai multe cuvinte populare, primele 2500 sunt esentiale si vreo 200 de verbe si multe filme cu subtitrare

http://www.talkenglish.com/vocabulary/top-2000-vocabulary.aspx

http://www.linguasorb.com/english/verbs/most-common-verbs/

pronuntarea e mai grea in engleza dar gramatica e usoara, nu invata propoziti si creaza tu singura propoziti cu verbele conjugate, recomand easy english e o super aplicatie buna in magazin play

engleza e usoara, e cea mai usoara din grupul de limbii germanice, e si frumoasa si vocala, multa bafta, sa gasesti nativi e usor multi stiu engleza

| Gabriella_Anna_Cristinna_1999 explică:

Dacă as putea vas da funda la toți, va mulțumesc frumos! Sincer toți m-ați ajutat, o sa descarc aplicația și ma ajuta și chestia sa încerc sa traduc o melodie și cu filmele, dar acum am vorbit cu o profesoara, chiar am voința, va spun sincer, îmi doresc mult sa învăț engleză! Chiar îmi doresc sa învăț! Va mulțumesc frumos! Am sa descarc și aplicația!

| doctorandus a răspuns:

Citeste carti in limba engleza.