| KoreaJapan a întrebat:

Stiti cumva un site de unde pot invata corect limba japoneza? (nu vreau prosti de genul translate). As dori si sa invat sa scriu. Am vazut ca sunt tot felul de sit-uri in care fanii anime adauga cateva cuvinte ce, recunosc, as putea face si eu un astfel de site caci stiu circa 500 de cuvinte. Insa doresc sa le invat gramatica...totul legat de limba... FUNDA CAT DE MARE!

4 răspunsuri:
| MaeRi a răspuns:

Daca vrei sa inveti gramatica limbi japoneze intra aicea:
http://www.learn-japanese.info/indexg.html
Are 21 de lectii care te invata gramatica limbi japoneze.
Iar daca vrei sa stii sa si pronunti intra aicea:
http://www.loecsen.com/travel/discover.php?lang=en&to_lang=29

| KoreaJapan explică:

Da dar as fi vrut in romana nu engleza sad

| PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik a răspuns:

Eu nu te pot ajuta decat cu cite-ul acesta: http://www.limbajaponeza.com/2009/11/zilele-saptamanii-youbi.html
Stiu ca nu are legatura cu gramatica, dar sunt cateva lucruri exacte... :-? Si eu caut acelasi lucru ca si tine, dar daca aceasta limba nu prea este folosita de romani si nici cunoscuta de noi, va trebui mai intai sa stim engleza :(((

| Zupp a răspuns:

Bună, eu îți recomand un manual de limba japoneză care e destul de bun și include pronuntie, gramatica, chestii de cultura, viata cotidiana sau obiceiuri din japonia, cuviinte si multe altele...
Cartea se numește Japoneza pentru începători (de Niculescu), e o carte verde și conține și 2 CD-uri.
Și încă una bună e Limba Japoneză editura Polirom (ediția a V-a), e o carte roșie cu un CD audio...
Mai okay e din cărți, pentru că pe net toți se cred că știu multe și nume greșeli și aberații spun...
Baftă!