| warGRave a întrebat:

Care e cea mai mica tara din lume? unii zic monaco,altii vatican, altii andorra, etc

Răspuns Câştigător
13 răspunsuri:
| warGRave explică:

Cea mai mica țară*

| andrw1929 a răspuns (pentru warGRave):

Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

San Marino
http://www.ziare.com/......to-1201054
Urmat de Principatul Lichtensein.

| BalanXd_MarianXd_1997 a răspuns:

Andorra e cea mai mica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

San Marino = 61 kilometri patrati.
Principatul Lichtensein = de 160 kmp
Andorra = Este a șasea cea mai mică țară din Europa, cu o suprafață de 468 km² (wikipedia)

| Oana65 a răspuns:

San Marino

| drogh a răspuns:

Vatican=ste un mic stat suveran al cărui teritoriu constă dintr-o enclavă în orașul Roma, Italia. Întreaga țară este de aproximativ jumătate de kilometru pătrat.
Monaco=Principatul Monaco, cunoscut cu numele de Munegu în dialectul local, este a doua cea mai mică țară din lume, situată între Marea Mediterană și Franța, pe Riviera franceză sau Coasta de Azur.
Andorra= Este a șasea cea mai mică țară din Europa, cu o suprafață de 468 km² și o populație estimată la 84.082 de locuitori în 2009.

Restul le gasesti aici:
http://www.infoturism.ro/......-din-lume/

| Assasin007 a răspuns:

Frate uite care e cea mai mica vatican pentru ca are o arie de 0, 44 funda?

| LisaZafre a răspuns:

Vatican (0, 44 km patrati) cea mai MICA si Rusia (17.098.242 km patrati) cea mai MARE. Te-am pupat :*

| BiuL a răspuns:

Vatican.

| figure a răspuns:

Top 3 :
Vatican are 0, 44 km2
Monaco are 2 km2
Nauru are 21 km2

Vaticanul este localizat in Roma si este un oras-stat suveran cu o suprafata de 44 de hectare sau 110 acri. Este infiintat in anul 1929, prin urmare nu este o tara cu o foarte mare vechime. Este condusa de catre Episcopul Romei, cunoscut sub numele de Papa.

Teritoriul sau include Basilica Sfantul Petru, Capela Sixtina, Palatul Apostolic, mai multe cladiri si muzee. In afara de toate acestea, aici mai sunt incluse si Gradinile Vaticanului, gradini medievale ce acopera o suprafata de 23 hectare.

Vaticanul are o populatie de aproximativ 800 de locuitori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vatican e cea mai mica tara din lume-> http://ro.wikipedia.org/......8%9B%C4%83

| geohandmade a răspuns:

Vaticanul este un oras-stat suveran cu o suprafata de 44 de hectare sau 110 acri.