| Dragosh9988 a întrebat:

Care este religia in China, Arabia saudita, India, Japonia?

Răspuns Câştigător
| CristiB93 a răspuns:

Religia chinezilor este taoista si putin budista
Religia in Arabia este musulmana
In india sunt mai multe religi de ex o parte din ei sunt Hindusi o parte sunt Brhamani si mai sunt si budisti
Japonezii sunt si ei budisti si un numar mic de Crestini catolici si ortodocsi dar sunt foarte putini.

4 răspunsuri:
| bigsy a răspuns:

China : -> budismul, taoismul, islamismul şi creştinismul.
Arabia Saudita : -> 97% musulmani
India : -> budism, ei mai cred in zei mi se pare
Japonia : -> budismul și șintoismul

FUNDA?

| MeinSieg a răspuns:

Pai, in Asia stiam ca religia este budista. Parca mai sunt cateva popoare care sunt si crestine. Indienii parca sunt hindusi (cred in reincarnare). In Japonia - pe care o iubesc - budista parca (Budha, un fel de Iisus Hristos) si in China la fel, daca nu ma insel. In Arabia saudita, am gasit pe Wikipedia: "În Arabia Saudită trăiesc 25 milioane de musulmani, sau 97% din populația totală. Practicarea altei religii decât Islam este permisă doar in căminuri si locuri private, iar guvernul nu garantează vreun drept sau protecție religioasă non-musulmanilor. A doua religie majoră în Arabia Saudită este Creștinismul, cu aproximativ 1, 500, 000 de credincioși. O majoritate dintre aceștia sunt lucrători străini veniți din Filipine, India, Pakistan, Bangladesh, și state din Africa precum Etiopia, Nigeria si Kenya."

Hmm in general religie budista.

| Dragosh9988 explică:

Da, Indienii cred in Budha (zeul lor)

| serbg a răspuns:

In China uni oameni cred in Zeii, uni in D-zeu iar alti in ambele. Cam ciudat, nu?