| anonim_4396 a întrebat:

Cate calorii ard cand alerg?

8 răspunsuri:
| Gabry a răspuns:

Depinde cat alergi.

| Monique_3125 a răspuns:

Http://www.sanatate.org/teste/calorii_miscare.php
Uite un test unde iti poti calcula caloriile arse...:)

| Monique_3125 a răspuns:

Alergatul ajuta la arderea caloriilor si, implicit, la scaderea in greutate. Cand te decizi sa alergi nu te gandi ca mergi azi si te mai duci saptamana viitoare. Daca vrei sa scapi de kilogramele nedorite trebuie sa te tii de treaba, sa transpiri, sa nu te lasi invins de lene sau alte motive care sa te indeparteze de la ce ti-ai propus. La inceput ai nevoie de multa ambitie si motivatie. Sa ai mereu in minte scopul pentru care vrei sa alergi: "Sa slabesc", "Sa ma mentin", "Sa fiu mai sanatos", etc.

Cand te apuci de alergat mentine ritmul si daca simti nevoia lasa-o mai usor, apoi revii la acelasi ritm. La primele iesiri poti alerga 20-30 de minute. Peste o saptamana maresti la 40 de minute si tot asa pana ajungi la o ora. E indicat sa observi si semnele pe care ti le ofera corpul ca sa te limitezi la ce poti. Cu cat creste capacitatea ta de a face fata efortului, cu atat poti alerga mai mult sau mai repede. La o distanta de trei kilometri alergati, o persoana care cantareste circa 70 de kilograme poate scapa de 200 de calori (cam atat are o bucata de piept de pui).

Daca viteza de alergare este mai mare, efortul sporeste si asa se ard rapid mai multe calorii. Categoric se mareste si masa musculara, care favorizeaza o mai buna functionare a metabolismului. Pentru a da jos un kilogram trebuie sa arzi circa 7.000 de calorii. Si chiar daca ti-ai impus o dieta ca sa tai din numarul caloriilor acumulate, daca nu faci sport nu ai cum sa arzi surplusul. In mod normal, ca sa ai un ritm de slabire ce nu iti va afecta sanatatea e bine sa scapi saptamanal de 250 - 500 de grame. Asadar, daca dupa prima saptamana de alergat si dieta echilibrata cantarul nu iti arata cu un kilogram mai putin nu e nicio tragedie. Nu visa la rezultate fabuloase imediat. Ai rabdare, persevereaza si fii realist.

| VladRO a răspuns:

Depinde de cat de mult alergi. Daca vei alerga mai mult vei arde mai multe calorii, evident, iar daca vei alerga mai putin, mai putine calorii happy

| Rrrretarded a răspuns:

Multe

| melina_2403 a răspuns:

Numarul de calorii arse depinde de greutatea ta si de timpul cat faci acel exercitiu. Mai precis uite-te aici http://calorii.slabute.ro/calculator-consum-calorii.html

Alte răspunsuri