| ada_2840 a întrebat:

Ce este paypal-ul? daca vreau sa cumpar ceva de pe internet cum procedez cu paypal-ul?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca doresti sa cumperi ceva de pe internet vei avea nevoie de un card sau sa achiti cand va veni coletul. Pentru a platii cu cardul direct de pe internet vei avea nevoie de o firma de card care sa apara pe site-ul respectiv gen visa electron ..etc. Iar ca sa platesti va trebuii sa urmezi niste pasi care sigur sunt prezentati pe site-ul de pe care vrei sa cumperi! Succes happy

| Nedelcu_GaBy_1996 a răspuns:

Din cate stiu eu este un card bancar..si trebuie sa faci cont la banca dar nu stiu la care si iti da un card paypal si cu el platesti...cu platitu de pe net de obicei iti zice acolo toate datele pe care trebuie sa le dai ca sa platesti.

| ReusxD a răspuns:

1.PayPal este astazi aproape sinonim: cu plata prin internet. Acest sistem iti permite sa cumperi in siguranta produse si servicii cu ajutorul retelei mondiale de computere, fie ca e vorba de accesarea de magazine virtuale (e-shop), site-uri de licitatii (cum e eBay) sau orice alte zone unde este necesara plata on-line.

De ce e atit de popular? Din mai multe motive:

a aparut ca o reactie la multiplele probleme pe care le are transmiterea datelor esentiale ale cartilor de credit sau de debit in timpul platii on-line (aceste date pot fi interceptate de hackeri si folosite ulterior, pentru fura sau utiliza banii de pe cartea ta de credit)
e usor de folosit
de la lansarea serviciului acum aproape zece ani, acest sistem de plata s-a dezvoltat vertiginos, ajungind sa fie foarte raspindit intre comerciantii de pe web
poseda multiple facilitati de transfer al banilor, inclusiv intre doua conturi de PayPal, automatizari ale platilor, etc.

2.Cum functioneaza sistemul:
iti infiintezi un cont de PayPal
il alimentezi prin transfer bancar din contul tau (functiune care nu se poate accesa pentru un cetatean roman) sau direct de pe cartea de credit (mai usor)
platesti din contul PayPal la comerciantii care afiseaza aceasta posibilitate
te poti folosi de PayPal prin intermediul PayPal plug-in pentru a plati chiar si la comerciantii care nu au implementat acest sistem de plata
De asemenea exista posibilitatea de a utiliza PayPal chiar si cu ajutorul telefonului mobil!

Ce poti face cu PayPal

platesti la comerciantii si furnizorii de servicii care agreeaza sistemul
trimiti bani oriunde in lume la prieteni sau rude care au un cont PayPal
poti colecta bani in diferite actiuni (caritabile, organizare de evenimente, inclusiv cele personale cum sint petrecerile sau intrunirile)
poti primi bani de la clienti. Singura necesitate este ca persoana de la care ceri bani este sa aiba un cont PayPal
pentru comercianti exista o multitudine de posibilitati de a folosi sistemul in relatia cu clientii
poti retrage banii primiti prin PayPal in contul sau cardul de unde trimiti in mod obisnuit bani ca sa alimentezi contul PayPal

3.Cum iti deschizi un cont PayPal:
accesezi site-ul PayPal
selectezi functiunea de Sign Up
selectezi tara (Romania) si limba (nu e disponibila Romana…)
pentru cei care utilizeaza PayPal doar pentru a cumpara, selectezi optiunea PERSONAL
furnizezi datele personale (nume si prenume, adresa, etc.)
furnizezi datele pentru acces (adresa de email, parola)
setezi modalitatile de recuperare a parolei

| Duucu a răspuns:

PayPal-ul e un fel de cartela pentru telefon, cu care plătești online.Te duci la o alimentară de lăngă tine care știi tu că are PayPal și ceri un cod PayPal de 5 euro(exemplu). Plătești acei 5 euro, el/ea îți dă codul, tu te duci cu el acasă, cumperi ce ai de cumpărat iar la plată scrii doar codul respectiv.