| BUBULINA a întrebat:

Ce scoala/curs trebuie sa faci pentru a deveni paramedic?

Răspuns Câştigător
| Gregory a răspuns:

Buna! Am gasit si eu niste informatii ce ti-ar putea folosi:
http://www.paginamedicala.ro/......MURD_4500/
Eu zic ca cu medicina, si implicit cu sanatatea si viata oamenilor, nu este de glumit, asa ca trebuie sa fii cat mai bine pregatit in acest domeniu pentru a profesa! Mult succes :)

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Trebuie să urmezi mai întâi Facultatea de Medicină (inclusiv rezidențiatul) și apoi un curs de specializare

| Ana_6509 a răspuns:

Din cate stiam eu nu ai nevoie de niciun fel de studii de specialitate, se fac doar niste cursuri de pregatire si pai se da un examen...acum daca gresesc imi cer scuzehappy

| MM a răspuns:

Anna, asa stiam si eu.Se fac cursuri in cadrul SMURD si nu trebuie neaparat sa ai studii in medicina.

| NoMore a răspuns:

Un paramedic, nu e medic... ca de-aia are prefixul PARA.
"PARA- Element prim de compunere savantă cu semnificația „în afara, pe lângă","
Se fac niste cursuri la SMURD.
Daca termini medicina si apoi faci la rezidentiat Medicina de Urgenta... esti medic specialist in medicina de urgenta si lucrezi la UPU. Ca paramedic... esti un fel de asistent medical pe SMURD.

| ayddyshhmee a răspuns:

Facultatea de medicina.
Succes. happy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cursuri la SMURD finalizat cu un examen.

| magda_6449 a răspuns:

Da, se fac cursuri la fundeni, chiar in cadrul scolii postliceale, stiu ca se fac la inceput de an scolar, dureaza cam 5 luni, se fac odata pe saptamana, adica miercurea dupa 13 30, cam asta stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am finalizat cursul acum 3 luni. L-am facut in cadrul SMURD Tg Mures, si fac de medicina nu am. Doar postliceala de asisten medical. Prin urmare, se poate si fara fac de medicina pentru a profesa ca si PARAMEDIC. SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se face un curs de o luna de zile la sfarsit dai examen daca ai iei esti paramedic daca nu ai facut cursu degeaba

| dduu a răspuns:

Iti trebuie sa faci medicina si sa faci cursul smurd la bucuresti, targul mures sau cluj si sa gasesti un loc scos la concurs de i. s. u si te vei face paramedic pe ambulanta smurd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai n'am vazut o aduntatura mai mare ca voi de oameni ne'informati!, daca nu stiti nimic despre subiect nu va bagati ca musca'n lapte, iti trebuie doar un curs pentru paramedic, nicidecum facultatea de medicina, abtineti'va astia care habar n'aveti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu vreau mai multe informaty despre ce a intrebat bubulina...pls luatimi id care stiti...alinosh_16