| MihaiTan15 a întrebat:

Pentru a deveni paramedic(nu voluntar) ce studii trebuie sa am?
Este adevarat ca trebuie sa termini facultatea de medicina?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum să devii un paramedic
Pe lângă deținerea unui liceu diploma sau echivalentul acesteia, un certificat CPR, care finalizează pregătirea de bază EMT și trece examenul NREMT, paramedicii trebuie să treacă prin următorul proces:

Pregătire avansată EMT completă. Pregătirea avansată EMT necesită să finalizați 300 ore de curs. aici, veți primi instrucțiuni avansate EMT privind utilizarea medicamentelor, dispozitivelor aeriene complexe, IV-urilor și EKG-urilor.
Obțineți un program de doi ani. Devenirea unui paramedic înseamnă să progresezi în cariera ta EMT, deci vei avea nevoie de un grad de doi ani. Colegiul comunitar sau școlile tehnice oferă programe de asociere de doi ani pentru paramedici care sunt destul de accesibile. Acest program va acoperi cursurile de anatomie și fiziologie, precum și asistență avansată de viață. Vei exersa aceste cursuri prin instruire clinică în spitale și ambulanțe.

Toata informatia este aici:
https://worldscholarshipforum.com/ro/cum-s%C4%83-devii-emt/

| Eireann a răspuns:

Eu stiam ca trebuie sa fii asistent medical ( postliceala sau facultate) si apoi faci specializare in urgente si ambulanta.

| MihaiTan15 explică (pentru Eireann):

Asa stiam si eu, ori facultatea sau postliceala si dupa curs de la smurd ori faci direct cursuri emt sau de paramedic.