| vl97cib a întrebat:

Ce se imtampla daca ingheata o butelie de aragaz?

7 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca o butelie de aragaz ingheata nu mai ai presiune in butelie si exista posibilitate sa nu functioneze aragazul din lipsa de gaz. Pentru a o readuce in stare de functionare trebuie sa bagati butelia la caldura in interiorul camerei.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu arde flacara. trebuie sa o tii la cal; dura sa e dezghete putin si ok

cami
| cami a răspuns:

Este presiunea foarte mica.

| emoboy a răspuns:

Nu mai poti da drumul la aragaz car poti sa o dezghezi inainte de a porni aragazul sau mai bine pune ceva(haine) pe ea sa nu mai inghete.

| georgiana a răspuns:

Si mie mi-a ingheat butelia, dar am pus apa fierbiente intr-un lighean si s-a dezghetat.

| luckyman a răspuns:

Nimic altceva decat, ca ii va scadea presiunea. In nici un caz sa nu incerci sa o dezgheti folosind surse de foc deschis ( inclusiv resou, aeroterme, radiatoare ) ci las-o cateva ore intr-o camera cu temperatura de 15-20 de grade si se va "dezgheta" de la sine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Face hipotermie big grin