| Gordat a întrebat:

Ce trebuie sa inveti pentru a crea un joc? (3D in mare parte)
Am vazut un youtuber care creeaza jocuri 3d in Unity, dar pe langa Unity ce alte programe si limbaje de programare ar trebui sa invat? (Youtuber.ul respectiv este Dani)

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Ce mai trebuie pe langa Unity?
- Un editor de cod, cel recomandat de ei (care se instaleaza automat cu Unity) ar fi Visual Studio.
- Un program de creat asset-uri. Pentru 3D : Blender, pentru 2D : Photoshop sau GIMP.
- Un program de creat muzica, sunetul si efectele muzicale din joc. Dar astea le poti descarca direct de pe net.

In Unity se foloseste ca limbaj de proramare C# care ar trebui invatat destul de bine.

| kb9 a răspuns:

Rockstar Advanced Game Engine(RAGE) e facut in C# si C++, daca le stii p-astea doua, ai putea sa-ti faci singur(sau cu o echipa) un game engine si sa iti usureze munca la un joc.