| Anonimu173 a întrebat:

Ciorba de burta ingrasa?

15 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu ingrasa! Nu inteleg cei care ti-au raspuns pe ce premiza au mers sau doar o posibilitate. O astfel de ciorba da satietate, are proteina. Smantana aia este deja diluata cu apa si nu mai are grasimea de cum este ea in cutie.
Daca intr-o farfurie iti pui 450 grame de ciorba asta inseamna 378 calorii, 4, 5gr carbohidrati, 72gr proteine si 9, 9 grasime
Pana sa te ingrasi cu atata grasime, trebuie sa te ingrasi si din alte mancaruri grase pe care le consumi pe langa ciorba.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca ingrasa, contine carne si multa smantana.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cât mănânci, dar are smântână, deci în principiu da.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Ce are?!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Lupică27):

Nu stiai ca ciorba de burta se face cu smantana?

| Lupică27 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

A scris amînată dar vad ca a editat

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Lupică27):

Aaa. Am cautat de multe ori optiunea sa editez dar nu am gasit niciodata cum. Mi se intampla si mie sa scriu gresit si ma frustreaza cand ramane comentariul cu greseli.

| Lupică27 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Apesi pe profilul tau din dreapta sus si ai opiunea ''raspunsurile mele'' intri acolo si sub fiecare raspuns e intr-un chenar albastru scrie ''modifica''.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Lupică27):

Mersi! E singurul loc unde nu am cautat aparent...

| Lupică27 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Te costa 50 de lei pentru ca e 5 lei ajutorul si 45 de lei manopera

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Lupică27):

Daca o fi sa ne vedem vreodata, dau de "o bere" laughing

| Lupică27 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Mai nou toti asa zisii meseriasi iau bani pe ''manopera'' dar ce inseamna la ei manopera, ti-a deschis televizorul stricat s-a uitat in el ce defectiune are si hop, 80 de lei ca am vazut defectiunea laughing plus 100 de lei reparatul plus 200 de lei piesa

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Lupică27):

Manopera mi se pare oricum normal sa fie platita. Adica daca te pricepi la un lucru, incearca sa-l faci pe baniwinking.
Si faza cu constatarea defectiunii mi se pare tot la fel de normala. Adica tu sa fi meserias si sa-ti zica unul sa-i faci doar diagnosticarea fara sa primesti bani. Tu ii spui problema si el iti zice apoi ca nu vrea sa-i mai repari produsul daca constata din diagnosticarea ta ca el poate la fel de bine sa schimbe o piesa defecta si singur. laughing

| Lupică27 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Un meserias smecher lasa loc de buna ziua sa castige clienti, am avut o data o problema cu tv-ul si mi-a luat 80 de lei acum ani buni pentru ca cei de la digi schimba mereu posturile si tv-ul meu nu le pune cum trebuie in ordine si mi-l blocheaza, trebuia facuta o treaba simpla din telecomanda nici nu a necesitat reparatie dar tot 80 de lei mi-a luat, manopera.
apoi am facut update de soft si asa am scapat.
Ti se pare corect? eu nu ma mai duc in viata mea la ala si nici nu-i fac o recomandare buna, cine ma intreaba ii zic ca e un jeg.
Alta faza, am vrut sa schimb coolerul de la procesor pc si placuta care fixeaza coolerul este lipita bine pe placa de baza in spate si am fost la un service si bulangiul de acolo imi zice ca nu se baga pentru ca e o lucrare prea simpla si ieftina si nu se complica, pai la fel, cum as putea eu sa ma mai duc la el sau sa il recomand cuiva?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Lupică27):

Da, depinde si de situatiile de genul, astea fiind niste particularitati de la caz la caz si de personalitatea meseriasului, dar in general manopera si diagnosticarea sunt elemente foarte importante pentru care meseriasul respectiv a trecut prin experiente multe si a studiat intens domeniul pentru a se pricepe in acea situatie. Dar din nou, depinde si de om. Sunt meseriasi de treaba si sunt si bu.lan.gii. Depinde de tine pe care il alegi si de ce noroc ai cand angajezi unul pentru prima data.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Lupusoor,ai uitat sa specifici ca poate edita in 24 de ore! asa ca im dai mie jumate din ce ai ai castigat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ciorba de burtă are amînată. ce o fi aia? Amînată.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cantitatea si frecventa face diferenta
un bol de ciorba (de 300 ml) de 3-4 ori pe an nu a omorat pe nimeni.O varianta mai acceptabila ar fi ciorba radauteana.Si din nou putin si rar.Ca to

| Lupică27 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Tu cate portii bagi?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Lupică27):

O portie
dat fiind faptul ca fac o oala mare mananc cam 2 zile, 2-3 persoane,

| Frank51 a răspuns:

Surplusul caloric îngrașă.

| Hyperion7 a răspuns:

Îngrașă,evident.

| ReddY25 a răspuns:

Dacă bagi în tine fără saț, efectele vor fi pe măsura așteptărilor

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu atat de mult precum celelalte mancaruri. Din ce spune google-ul undeva la 105 calorii pe 100gr. De exemplu, un burger simplu de la Mc, are in jur de 300 de calorii pe 100gr.
Insa daca ciorba de burta o mananci si cu paine, o sa echivaleze cu burgerul laughing.

| MihaelaDart a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Daca baga jumatate de paine, nu mai comentez laughing, daca se va limita pana la 40-60 grame este mai ok. (106 - 159 calorii).
Desi daca vrea sa slabeasca conteaza foarte multe de cate calorii consuma pe zi, tine de mai multi factori: varsta, inaltime, greutate, daca merge la sala de fitness sau nu... sunt prea multe de spus.

| Lupică27 a răspuns:

Doar prostia nu ingrasa.

| KovacsB a răspuns:

Doar daca o mananci.

| LisaJulie a răspuns:

De cele mai multe ori da! Cea mai sănătoasă ciorba este ciorba de legume

| sabin89 a răspuns (pentru LisaJulie):

...în special aia de lobodă roșie (cu borș).

| varsanofie a răspuns:

Nu ingrasa.
te baloneaza laughing)

| GreenOrNot a răspuns:

Da pentru ca are burta

| honokamaru a răspuns:

Da si nu.depinde de cat mananci. avand smantana care este grasa este deja un nu pentru slabire. totusi, un bol nu te va afecta cu nimic daca te incadrezi in deficit caloric.