| puscahoreangaion a întrebat:

Cum se calculeaza de la zero o intrentinere la bloc?
va intreb daca la intretinere se tine cond de spatiile comune3 aferente apartamentului?
care este formula suprafetei utile?
cum se calculeaza cota indiviza? mai exact care este formula cotei indivize?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caldura (daca e incalzire centrala) si apa pluviala se calculeaza la suprafata. Liftul, gunoiul, salarii administrator si personal de curatenie, etc, se calculeaza la numar de persoane. Da, se tine cont de spatiile comune. Suprafata utila este strict suprafata apartamentului (fara balcoane, casa scarilor). Cota indiviza este suprafata spatiilor comune (holuri, casa scarilor, pivnite, uscatorii, etc) impartita la numarul locatarilor. Aici intra si caldura pentru spatii comune, dar si curatenia.
De la Asociatie la Asociatie, sint diferente in functie de ce a votat adunarea generala.