| Daniel174819dhs a întrebat:

Daca am jante de 27, 5 pot sa le schimb cu altele de 28 sau 26, știți cumva daca se întâmplă ceva? Va rog sa ma ajutați am nevoie neapărată de o părere.

1 răspuns:
| VoidEternal a răspuns:

Daca ai frane pe disc, roțile de 26 merg sigur dar o sa arate ciudat bicicleta plus că ți se modifica pozitia într-o oarecare măsură.

Alea de 28 e posibil sa nu încapă pe cadru/furca.

Dar dacă ai frane pe janta (v-brakes) nu o sa le poți schimba.

Oricum ar fi, sa schimbi dimensiunea roților e o improvizație și efectiv nu vad niciun motiv pentru care ai face-o.