| madllina a întrebat:

Daca omul consuma o anumita cantitate de mercur moare? Ce poate provoca acest toxic pentru organismul uman?

3 răspunsuri:
| mihaielo a răspuns:

Mercurul din orice ar fi este periculos insa nu este o otrava care sa te omoare precum cianura de exemplu, la depasirea unei doze anume...

| TDT a răspuns:

Mercurul este toxic doar in forma solubila. Intoxicatia cu metilmercur apare la absorbtia prin piele sau prin inhalarea vaporilor. Afecteaza sistemul nervos central, sistemul endocrin, rinichii, gingiile si dintii. Expunerea prelungita duce la moarte.
Prin ingestie, se absoarbe foarte rapid si este greu de eliminat din organism. La gravide, afecteaza inclusiv placenta si cauzeaza toxicitate fatului. Dupa nastere, acesta va avea iq scazut, probleme de vorbire, deficit de atentie si memorie, etc.

| ytalyanu a răspuns:

Cu siguranta vei vedea rezultatele peste cativa ani