| Jurasim a întrebat:

Daca se fura dintr-un magazin orice obiect indiferent de produs (alimente, haine etc. - mai putin electronice) si are pe el un cod de bare, te suna la casierie atunci cand treci prin alea doua panouri? (nu stiu exact cum se numesc) sau codul ala de bare este pus doar pentru a fi scanat la casa de marcat ca sa ii vezi pretul produsului?

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Lal, du-te, fura, ajungi la parnaie si te invata aia sa furi la marea arta
mor de curiozitate daca iti raspunde cineva big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Codul de bare e doar ceva tiparit. Uita-te la sunca de aia scumpa ca are un patrat auriu, si hainele au cercul ala alb, ambele sunt cipuri antifurt

| Wr3nch a răspuns:

Co de bare e pe orice produs. Cele scumpe au un sigiliu de securitate, de obicei lipit fix unde nu te-ai uita, care declanseaza senzorii cand vrei sa pleci.

| johnnny123 a răspuns:

Intrebi de curiozitate, nu?

| gabriel2004o a răspuns:

În general au un sigiliu pe sub ambalaj(la chestiile scumpe și haine)
Da oricum o sa se observe ca la inventar sunt pe minus și o sa se uite pe camera dacă ai furat
Asa ca stai cuminte dacă te mănâncă acum economia de bani

| Violleta2022 a răspuns:

Nu suna la caserie, suna la usa pe unde iesi, ca acolo au montate sistemele de alarma, iar securitatea este pe tine, imediat.
Prordusul cumparat are un cip micut prin de el si cand nu este platit la casa, ca caserita sa-l scoata, atunci tiue la iesire.

| darrio2007 a răspuns:

Suna la iesire. Toata marfa este inregistrata intr-o baza de date a magazinului. Cand platesti la casa, acel produs este scos din stoc, ca fiind cumparat si nu mai tiue cand treci printre acele panouri. Capisci?