| NicollNikkyKv a întrebat:

Imi dati si mie va rog propozitii cu verbul a privi la supin sa indeplineasca pe rand functiile de : subiect, nume predicativ, atribut verbal, complement direct, complement indirect.
Si verbul mergand sa indeplineasca functiile de : atribut verbal, c. direct, c. indirect, c. circumstantial de timp si atribut adjectival!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De privit este ușor (de privit= subiect exprimat prin verb la modul supin)
Ecranul este privit. (privit= nume predicativ)
Dorinta de a privi este mare (de a privi= atribut verbal exprimat prin verb la infinitiv)
Am terminat de privit filmul.(de privit= compl direct)
Am vorbit despre privitul răsăritului de soare. (despre privitul= compl indirect)

Calul a obosit mergând.(mergând=element predicativ suplimentar cu dublă functie)
Am văzut fete mergând (mergand=atr verbal exprimat prin verb la gerunziu)
Se hotărăste a merge la scoală.(a merge=compl direct exprimat prin verb la infinitiv)
Am vorbit despre mersul trenurilor(despre mersul= compl indirect)
Inainte de a merge la scoala am aflat rezultatul.(Înainte de a merge= compl circ de timp expr. prin verb la infinitiv)

2 răspunsuri:
| MsBeatrice a răspuns:

Subiect- Privitul este deosebit.
N.P-Este privitul frumos?
C.D-Privitul zarit a castigat.
C.I-Darul l-a primit de la privitul maret.
SCUZE PENTRU PROPOZITII NU SUNT ATAT DE STRALUCIte
Si nu poti sa faci prop cu mergand pentru ca e impersonal la gerunziu. Sper ca te-am ajutat. Fundita?

| Negoita_Madalina_1997 a răspuns:

vreau doua propozitii cu atribut exprimat prin verb la modul supin