| Orbithh a întrebat:

Care sunt intrebarile urmatoarelor functiilor sintactice:subiect, nume predicativ, complement direct, complement indirect, complement circumstantial de mod, complement circumstantial de loc, atribut prepozitional, atribut substantival, complement indirect? Nu este tema!

Răspuns Câştigător
| Reiki a răspuns:

Nu stiu sa pun emoticoane,inca,dar, inchipuie-ti ca rad. Atunci, ce este? Sopteste-mi la ureche

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu cu intrebarile identifici functiile sintactice. Orienteaza-te dupa cuvantul determinat.Intrebarea este doar carligul cu care il agati.

| Reiki a răspuns:

Daca nu este tema, vrei cumva sa-i verifici pe cei de pe site? Cred ca ar fi mai indicat sa te uiti pe cartea de gramatica si vei afla singur/a raspunsul. Si satisfactia este mai mare decat sa primesti raspunsul dea gata

| Orbithh explică (pentru Reiki):

De acord cu tine.Dar chiar nu este temawinking.

| Orbithh explică (pentru Reiki):

laughinglaughinglaughing...ooof vaioh go on...pai ma rugase cineva sa ii fac un tabel cu astea in concluziue nu e temawinking:d

| Reiki a răspuns (pentru Orbithh):

Aaaaaaaam inteles, chiar nu a fost tema big grin

| Reiki a răspuns (pentru Orbithh):

Nu stiu sa pun emoticoane,inca,dar, inchipuie-ti ca rad. Atunci, ce este? Sopteste-mi la ureche

| Deiuts a răspuns:

Subiect: cine?, ce?
nume predicat:cine?
complement direct: pe cine? ce?
complement indirect: pentru cine? pentru ce? de la cine de la ce? la cine la ce? etc
Complement circumstantial de mod:cum?
complement circumstantial de loc:unde?
complement circumstantial de timp cand?
atribut substantival prepozitional :care ex: im plac operele de fictiune
Funa? sa stii ca nu l-eam, luat dupa netbig grin