| anonim_4396 a întrebat:

La ce foloseste vitamina A?

5 răspunsuri:
| adyth a răspuns:

Crestere. Ajuta la dezvoltarea oaselor, ajuta la vedere,
Vitamina A se foloseste la broscutzele tzestoase pentru carapace si pentru ochisori.
Cam asta stiam eu (pentru ca am avut broscuta tongue)

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

IMPLICATII ALE VITAMINEI A IN MENTINEREA SI RECASTIGAREA SANATATII

- Creste rezistenta in infectiile cailor respiratorii.
- Echilibreaza sistemul imunitar, participa la sinteza imunoglobulinelor (anticorpii ), scurteaza durata de boala.
- Mentine sanatatea straturilor superficiale ale tesuturilor si organelor interne (astfel mentine sanatatea si integritatea membranelor si mucoaselor orgnismului).
- Consolideaza oasele si dintii, avand rol decisiv in procesul de crestere.
- Imbunatateste vederea (avand rol esential in mentinerea vederii la intuneric).
- Mentine supletea pielii, inlaturand petele ce apar datorita varstei.
- Stimuleaza secretia sucurilor digestive necesare degradarii normale a principiilor nutritive.
- Ajuta la procesul de formare a sangelui.
- Intareste sanatatea parului si a gingiilor.
- Stimuleaza dezvoltarea intrauterina a fatului.
- Are efect antitumoral.

SURSE NATURALE DE VITAMINA A
SUNT: untul, lactate, galbenusul de ou, ficatul si uleiul de peste.
SURSE DE CAROTENI: morcovi, fructe galbene, legume de culoare galbena si verde inchis, etc.
citeşte mai multe pe:
http://sanatate.ele.ro/Vitamina-A-cum-va-poate-ea-ajuta_--a2148.html

| string a răspuns:

La multe, multe!
- copii cu deficiente de vitamina A fac varicela in forme mai naspa
- vindecarea de hpv tine de vitaminele de grupa A si acid folic ( vindecare pe bune, fara bataie de cap si injectii paralizante sau "mancatoare de neuroni")
- este importanta pentru ochi, crestere, diferentierea celulelor; are proprietati antioxidante excelente. Pielea, parul, vederea noaptea, imunitatea, absorbtia fierului etc etc. toate au legatura cu vitamina A ( retinol si betacaroteni)

| raluca_2686 a răspuns:

Este o vitamina solubila in grasimi, antioxidanta avand un rol important in vedere si dezvoltarea oaselor.
Proprietati si utlilizare:
- vitamina A este utilizata in producerea rodopsinei, pigmentul vizual utilizat la lumină redusa.
- vitamina A este importanta pentru functionarea corecta a celulelor epiteliale
- vitamina A imbunatateste rezistenta sistemul imunitar la infectii
- vitamina A actioneaza asupra hormonului uman de crestere

Vitamina A mareste rezistenta la infectii a cartilajelor, a mucoaselor si a pielii, ajuta la adaptarea vizuala, la dezvoltarea normala a scheletului si a smaltului dentar, precum si la buna functionare a ficatului, a tiroidei si a altor organe. De asemenea, ea contribuie si la reglarea somnului si a tensiunii arteriale, intervine in metabolismul proteinelor si al sarurilor minerale (indeosebi al calciuiui, al grasimilor si glucidelor, joaca un rol important in ingrijirea pielii si al mucoaselor, ca si in stimularea cresterii.

Retinolul are un rol deosebit si in buna functionare a organelor vizuale, carenta respectiva ducand la scaderea capacitatii de adaptare a ochilor la lumina difuza, in cazuri mai grave putand aparea o ulcerare a mucoasei-oculare si chiar a corneei, fapt ce poate provoca opacirea cristalinului si orbirea (cecitate crepusculara, xeroftalmie etc.).

Vitamina A este indicata in afectiuni cum ar fi: fotofobie, conjunctivita, cheratita, xeroftalmie, acnee, seboree, arsuri, ulcere, furunculoza, calculoza renala, cistite, pielite si pielonefrite, diferite afectiuni hepatice si biliare, arterioscleroza, hipertiroidism, hiperglicemie, colite si enterocolite, ulcer gastric, tulburari premenstruale, tulburari de sarcina si alaptare.