| Lary1243 a întrebat:

Cam cat consuma un radiator de 2000w pe ora? In bani, nu kw. Si cat costa un kw?

41 răspunsuri:
| 94Lucifer94 a răspuns:

2 kilowați pe oră
Conform website-ului ANRE, prețul pe kilowatt in 2019 poate varia intre 0.63 lei si 0.72 lei pentru fiecare kw consumat.

| Frank51 a răspuns:

Unitatea de masura pentru energie este W/h. Adica cata energie ia rezistenta in unitatea de timp(care este standard o ora). 2000W=2kW, 1kW costa 50-60 de bani, deci consuma undeva la 12 lei pe ora.

| Bizon95 a răspuns (pentru Frank51):

1.2lei pe h nu 12... nici eu nu mi-am baut cafeaua, asa ca te cred tongue

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Teoretic un radiator de 2000 w consuma 2Kw/h inmultit cu 63 pana la 72 bani (pretul Kwh) poate ajunge la 1, 26 pana la 1, 44 Lei. Practic consuma mai putin de 2 Kwh deoarece temperatura in camera nu este ca afara si avand termostat se mai si opreste. Nimeni nu-ti poate spune corect deoarece depinde de conditiile locale.

| doctorandus a răspuns (pentru Frank51):

Ai chiulit de la fizica, nu-i asa?

| doctorandus a răspuns (pentru Salontanul):

Si tu ai tras chiulul la fizica?

| Frank51 a răspuns (pentru Bizon95):

Wow, m-am grabit, scuzele de rigoare pentru toti userii! 1.2 lei.

| Frank51 a răspuns (pentru doctorandus):

Pariez ca nu ai zile de vacanta cate zile am studiat eu fizica.

Nu exista standardizata unitatea de masura pentru consumul de curent, ci este acceptata international, daca de asta te legi.

| doctorandus a răspuns (pentru Frank51):

Ce fizica-n pana mea ai studiat tu daca zici ca energia se masoara in Wati pe ora? Un copil de scoala generala ar ramane corijent daca ar zice asa ceva.

| Frank51 a răspuns (pentru doctorandus):

Vezi happy, tocmai ti-am zis ca nu este standardizata, tot nu ai inteles. Vrei sa zic in alta limba?

| doctorandus a răspuns (pentru Frank51):

Matale ai studiat fizica la coada vacii.

| Frank51 a răspuns (pentru doctorandus):

Crezi ca imi pasa ce crezi tu? Ti-as explica, dar mai bine te las asa, sa ramai in cercul tau micut si restrans.

| doctorandus a răspuns (pentru Frank51):

Vorbesti niste aberatii pe care niciun profesor de fizica nu le preda la scoala generala sau liceu, ce sa mai vorbim de facultate.

| Frank51 a răspuns (pentru doctorandus):

Sunt curios, ce varsta ai? Apropo, sunt la facultate si fac eletromagnetism, teorii de sistem, fizica, teoria circuitelor, masurari eletrice, samd. Chiar vrei sa iti scriu ce inseamna energia? Si ne referim la energia eletrica aici, nu la cea mecanica... Vai de capul vostru de copii incapatanati.

| doctorandus a răspuns (pentru Frank51):

Exista si facultate ajutatoare?

| Frank51 a răspuns (pentru doctorandus):

E clar, ai maxim 16 ani.

| doctorandus a răspuns (pentru Frank51):

Tu n-ai fost niciodata la o facultate de inginerie sau de fizica. Nici nu stii cum arata, decat din poze.

| doctorandus a răspuns (pentru Frank51):

Cu fite ca "Unitatea de masura pentru energie este W/h" nu poti trece bacu', fratioare!

| Frank51 a răspuns (pentru doctorandus):

rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru Frank51):

Asta e, daca tu crezi ca "Unitatea de masura pentru energie este W/h" esti un biet ignorant.

| doctorandus a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Http://books.google.com/books?id=BiIJqs8JRQgC&pg=RA1-PA71

Kilowattore nu kilowati pe ora. Adica kilowati de inmultit cu ore. Nu kilowati de impartit la ore. Mica mare diferenta intre inmultire si impartire.

| doctorandus a răspuns (pentru Frank51):

Daca as fi profesor la o facultate de inginerie si un student mi-ar zice ca energia se masoara in Wati pe ora as propune direct exmatricularea. La fel daca mi-ar zice ca energia mecanica si cea electrica nu se pot masura in aceeasi unitate.

Tu nu stapanesti fizica pentru clasele V-VIII si vrei s-o discuti pe cea de facultate.

| Frank51 a răspuns (pentru doctorandus):

Deci mor rolling on the floor

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru doctorandus):

Energia electrica consumata cu unitatea de masura este Wh. Este si pe contoarul de acasa. Trebuie doar sa citesti! Daca ti-e greu, pune pe cineva sa citeasca! Si daca n-ai altceva de facut decat sa contrazici pe toata lumea, eu n-am chef. Asa ca la urmatoarea te blochez. In tara asta 40% sunt analfabeti si din cei 60% alfabetizati 40% sunt analfabeti functionali. N-am nici rabdarea, nici puterea sa ma ocup de toti.

| doctorandus a răspuns (pentru Salontanul):

Wh nu W/h. Mare diferență între înmulțire și împărțire. Aritmetică de clasa a patra, moșule. Ca să ajungi de la Wh la W/h trebuie să împarți la ore la pătrat. Ceea ce pentru consumatorii de electricitate nu are sens. Ia vezi să nu fii tu însuți printre analfabeții funcționali pe care îi combați.

| doctorandus a răspuns (pentru Frank51):

Daca ai sti ca nu stii si te-ai abtine de la comentarii n-ar sti nimeni cat de ignar esti. Acum stie tot TPU-ul, ma rog, cei care n-au uitat fizica pentru clasele V-VIII.

| Frank51 a răspuns (pentru doctorandus):

W/h inseamna W într-o oră geniule. Nu a zis nimeni W împărțit la oră. Singurul care s-a făcut de râs ești tu.

| doctorandus a răspuns (pentru Frank51):

Si dupa tine ce altceva inseamna semnul "/"? Nu stapanesti aritmetica pentru clasele I-IV si vii sa-mi dai mie lectii de fizica de facultate.

| doctorandus a răspuns (pentru Frank51):

Este W*h, fraiere, nu W/h. Ia scrie 1 W/h pe http://www.wolframalpha.com sa vezi ca websiteul stie imediat ca este vorba de rata puterii. Deci nu de energie.

1 W/h este 11.75 cai putere pe an. Ia scrie acolo 1 W * 1 h sa vezi ca stie ca e vorba de energie.

Ia scrie 2/3 pe Google si vezi ce-ti zice. De 100 km/h stii despre ce e vorba, dar habar n-ai ce este 1 W/h. Iar dup-aia te lauzi ca faci teoria circuitelor la facultate. Plus ca ai facut greseala sa-i zici cat costa 1 kW. 1 kWh poate costa bani, nu 1 kW. De aici rezulta ca esti un impostor, care n-are legatura cu vreo facultate de inginerie. Iar la alta intrebare ai scris ca 1 mAh=1mA/h... Serios? Cata impostura!