Întrebare recomandată | Pvgpvg a întrebat:

Dacă vreau sa scriu o carte și vreau sa pun niște poze cu cineva, de exemplu cu stema unei echipe de fotbal, am nevoie de acordul lor?

Răspuns Câştigător
| Serpisorul a răspuns:

Atata timp cat nu castigi bani de pe urma folosirii emblemei, nu este nici o problema. Daca vei castiga bani, aici este o problema. Depinde de emblema in general, daca se incadreaza in standardele de originalitate pentru a putea avea drepturi de autor.
Dar daca cartea ta este acceptata de o editura asta inseamna ca editura care iti va publica cartea se va uita prin ea si iti va spune care sunt neregulile.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poze cu cineva e una. Orice poză are un autor. Dacă autorul are copyright, drepturi de autor asupra ei, este bine să ceri aprobare de la el și să îți dea în scris aprobarea. Dacă nu, riști un proces, să fii obligat să plîtești daune, că ai folosit proprietatea lui intelectuală.
Cu emblema clubului sportiv, e aceeași problemă, e proprietatea lor.