| AlexxYzzy a întrebat:

Salut, la ce se refera mai exact un anunt de inchiriere camera "fara avans"?

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Adică tu când te muți nu dai banii, ci după o lună. De exemplu, unii proprietari cer plata în avans. Adică dacă te muți pe 1 iunie, plătești imediat luna, în loc să plătești pe 30 iunie adică la sfârșit de lună. Unii cer de exemplu plata în avans pe 3 luni.
Dacă nu e cu avans, înseamnă că după ce trece luna plătești chiria.

3 răspunsuri:
| christine99 a răspuns:

Adica nu trebuie sa platesti o parte din bani inainte sa te muti in camera. De exemplu, se da avans daca vrei ca acea camera sa fie pastrata pentru tine un anumit timp pana te muti. In general avansul e ca un fel de garantie si e suma stabilita de proprietar.

| dumitruanca a răspuns:

Adica dai toti banii odata pe luna

| Adry05 a răspuns:

Avans e o suma ceruta de proprietar din suma totala ceruta pe chirie inainte sa te duci si te stabilesti efectiv la cazare, e ca o confirmare ca sigur te duci acolo, ca nu-ti rezerva camera degeaba.