| tiranianuuu a întrebat:

am 20 ani și aș dori să știu dacă pot să-mi iau un apartament la prima casă, aș dori mai multe informații despre acest lucru, am cautat pe internet mai multe informații, dar sunt nedumerit și nu stiu dacă ma pot încadra, mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cel mai simplu si rapid e sa mergi la o banca. Conditiile is plus minus la fel, ce zice una e valabil cam pentru toate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

I ti trebuie salariu mare nu i ti acordă nicio bancă credit daca nu poti dovedii cu acte ca poti plătii creditul, i ti trebuie de la locul de munca adeverință din care sa reiasă faptul ca esti angajat de minimum 5 luni la actualul loc de muncă, mergi la BCR, banca pentru locuințe, ei acordă credite prima casă.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai deja depozit 20% din valoarea apartamentului si ai contract permanent de munca, cu cel putin 12 luni lucrate, ai sanse sa iei credit pentru casa.
Poti cere informatii la orice banca din orasul tau, sunt pe gratis!