| Gheorghee_5565 a întrebat:

cine stie cum mut spatiu din d in c pe windows xp? >MUTLUMESC

12 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Am vazut ca unii recomanda mutarea (adica copy/ cut + paste) pe o alta partitie. Este nerecomandarea mutarea programelor instalate pe alte partitii astfel, deoarece isi fac la instalare unii registrii si daca le muti astfel, rista sa-ti dea erori. Iti recomand sa instalezi pe C numai sistemul de operare, driverele si programele (playere, browser etc) si jocurile nu le instala pe partitia unde e instalat windowsul. Incearca cccleaner ca face treaba mai buna decat cleaneru din windows si dupaia da-ti defragmentare (eu iti recomand Auslogics Disk Defrag) si dezinstaleaza tot ce nu ai nevoie ca ocupa degeaba spatiul de pe hard

| ombladon a răspuns:

@exglad da iti da 2. pentru ce sa iti dea funda? asa pot scrie si eu ...imi dai funda ca mi-am batut joc de "exglad' laughing

| seby005 a răspuns:

Ca sa formatezi trebuie sa pornesti instalarea de la boot, adica sa bootezi cu cd de xp.
Cauta in BIOS optiunea boot order, pune CD primul, baga disc xp, reset, pornesti instalarea.
In timpul instalarii alegi partitia, eventual si formatare

| TeDrqq a răspuns:

Nu poti face asta big grin funda?

| ku990 a răspuns:


neluL a răspuns:
raspuns ales
Incearcă cu Easeus Partition Master. Cu varianta gratuită (Home)aici http://download.cnet.com/......63346.html

| neluL a răspuns (pentru ku990):

Spune-i tot daca vrei sa-l ajuti! big grin |Referitor la Easeus Partition Master poti face chestia asta foarte usor: Ai o bara pe care sunt trecute toate partitiile. Cu mouse-ul micsorezi partitia adiacenta partitiei C, si apoi tragi marginea partitiei C în spatiul eliberat. Datele se înmagazineaza, si la urmatorul boot sînt puse în aplicare. E drept, dureaza ceva, dar nu pierzi nici o data.
E bine sa defragmentezi mai întîi partitia de unde iei spatiul de alocat pentru C.
Deci repet:pur si simplu poti trage de colturile partitiilor cu mouse-ul ca sa le redimensionezi. Intai micsorezi D-ul apoi maresti C-ul in spatiul liber creat!
Pentru siguranta ta nu uita sa faci un backup la fisierele importante - uneori mai exista si accidente! Succes!

| ku990 a răspuns (pentru neluL):

Eu l-am incercat si a functionat de minune, il stiam mai demult dar nu-mi mai aminteam cum se numestebig grinlaughing

| neluL a răspuns (pentru ku990):

Acum stii big grin si tot acum a aflat si cel care a intrebat. bye, bye wave

| mitika_9299 a răspuns:

Daca e gol HDD, si stii sa intalezi Window-sul e simplu de modificat. Daca nu incearca sa folosesti Partition Magic (PQ Magic), dar nu recomand in caz ca vei dori sa Upgradezi la un Windows Vista/7.
Este si posibilitatea Disck Manager din Control Panel, dar e mai dificil, mai ales daca ai ambele partitii pline.

| dendendenis a răspuns:

Pai iti reinstalezi windows-ul si cand te intreaba acolo unde vrei sa-ti fie salvata memoria dai la lokal disk c. Funda? pls

| dendendenis a răspuns:

Pai iti reinstalezi windows-ul si cand te intreaba acolo unde vrei sa-ti fie salvata memoria dai la lokal disk c. Funda? Pls!

| WyLy a răspuns:

Salut, cand schimbi windowsul stergi partitiile ( C, D... ) si le faci din nou apasand butonul C (create partition) si le pai cati gb vrei tu