| Dorueraluat a întrebat:

In curand voi zbura pentru prima data in viata si neinsotit, de aceea as vrea sa va intreb care este procedura o data ajuns la aeroport? Am bilet cu checkin online.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cand faci checkin-ul online (cel tarziu cu 24 ore inainte de plecare), scoti la imprimanta hartia pe care sunt toate datele zborului.
Cu hartia aia te duci la aeroport.
Te uiti mai intai pe tabela cu plecari sa vezi la ce poarta se face imbarcarea pentru zborul tau (e scris pe hartie).
Cu doua ore inainte de decolare, te duci cu bagajele la poarta cu pricina. Sa ai checkin-ul la indemana, ca ti-l cere.
Predai bagajul de cala si pui bine hartiuta pe care o primesti in schimb.
Esti indrumat apoi spre controlul bagajului de mana. Pui bagajul de mana pe o banda si, intr-o tavita, scoti tot ce e metalic prin buzunare, plus telefonul mobil.
Dupa ce treci de controlul asta, mergi la controlul pasaportului/cartii de identitate. E un culoar marcat, pe care nu ai cum sa-l ratezi.
De aici, mergi in sala de asteptare si astepti sa inceapa imbarcarea.
Pare complicat dar, chiar si pe Aeroportul Otopeni, exista o logica si te poti descurca foarte usor.
Sfat: cand afli la ce poarta se face predarea bagajului de cala, cauta poarta aia, ca sa stii din timp unde te duci. Sunt numerotate intr-o ordine foarte ciudata.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu biletul de duci sa predai bagajul de cala daca ai asa ceva.

dupa asta te duci la filtrul de securitate, treci de filtru, treci de verificari documente daca zbori in afara

trecut de toate astea cauti poarta de la care pleaca avionul si astepti imbarcarea

| GHoST013 a răspuns:

Daca deja ai check-in facut nu mai ai multe. Bagajul trebuie lasat, cel de cala. Apoi treci de baietii de la securitate care de obicei sunt prietenosi daca nu ai droguri sau ceva ilegal. Verifica actele si drum bun!

| AndreiWeisz a răspuns:

Daca ai bagaj mare, de cala, mergi sa il predai la acele "ghiseuri" pe care le vezi in aeroport, cautand ecranul pe care este afisat zborul tau. Dupa aceea poti sa mergi inspre portile de imbarcare, o sa treci de filtrul de securitate (iti dai jos tot ce ai metal pe tine) si apoi e o sala de asteptare unde astepti sa apara pe un ecran poarta de la care o sa plece zborul tau. In momentul in care a aparut (2, 4,14 cat o fi ea), urmaresti semnele care te indica inspre poarta ta, acolo o sa fie o stewardesa care iti va lua biletul probabil, verifica pasaportul si dupa vei continua pentru a te imbarca in avion, unde posibil sa se repete operatia. Iti cauti locul tau (daca ai, daca nu, te pui unde o fi) si gata, e tot.