| Criszzz a întrebat:

Hey! In curand voi zbura cu avionul pentru prima data, cu compania aeriana Lufthansa, aici intervine ne(experienta) mea. Imi poate spune cineva, sau face un fel de mini-tutorial despre check-in la aeroport si despre toate formalitatiile despre care ar mai trebui sa stiu, va rog.

Răspuns Câştigător
| Ivy86 a răspuns:

Pai în primul rand verifica date de pe bilet sa fie corecte, buletinul sau pașaportul sa aibă valabilitate și sa ai check-in-ul făcut (e o foaie).
Sa ajungi cu cel puțin 1 ora jumătate înainte de zbor (nu știi ce poate interveni).
Bagajul sa corespunda cu cel scris de pe bilet (dimensiuni și greutate) și sa îl cântărești acasă sa nu depășești kg (și cel de cala dacă ai, dar și cel de mana).
In bagajul de mana nu baga chestii ascuțite și limiteazăte la o sticluță de parfum/lichid (te poți aștepta să îți controleze bagajul, e o procedura standard).
Atenție dacă ai bagaj de cala, nu pune lucruri de valoare la îndemână, se fura! Mi-e mi-au dispărut o pereche de ochelari.
La poarta de verificare te vor pune sa iti pui toate obiectele personale în cutii (tot ce e metal ceas, brățări, curea, papuci)
Dupa ce treci de poarta veți aștepta un autobuz care vă va duce direct la avion.
Urci și îți cauți locul tău scris pe bilet.
Cam atât. Doar nu pierde avionul ☺️

| Criszzz explică (pentru Ivy86):

Biletul meu, are ceva ce se numeste e-ticket receipt si un cod, biletul este dus-intors si am zborul Belgrad-Frankfurt apoi Frankfurt-Washington, trebuie sa fac chek-in si la al doilea?

| Ivy86 a răspuns (pentru Criszzz):

L-ai cumpărat de la o agenție? Dacă da atunci mai bine dai un telefon și întrebi dacă e făcut sau trebuie făcut.
Cu Luftansa am fost o sigura data acum 6 ani și nu mai știu cum era, dar la wizz air și Ryanair trebuie făcut check-în pentru fiecare zbor (nu știu cu escalele cum este).