| CristiAndrei28 a întrebat:

Pentru cei care se pricep caut un hard disk compatibil pentru un laptop Samsung r40. V-as ruga sa ma ajutati voi, multumesc

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cred că ai nevoie de un disc IDE. Nu știu dacă mai există noi de vânzare prin magazine. Poți încerca la un reparator de laptopuri, la firme care vând sisteme SH sau pe s@ituri de mică publicitate (nu prea recomand).

| NLS a răspuns:

Poti pune orice HDD in format SATA, la 5400 rotatii, marimea o stabilesti tu in functie de ce gasesti.

EDIT: la o cautare mai atenta, e cum a spus mihai.

Ai nevoie de HDD format 2, 5 inch, conectivitate IDE (P-ATA), 4200 RPM.
Unde gasesti asa ceva, nu stiu, si nici adaptor pentru SATA nu stiu sa existe pentru laptopuri (HDD SATA in format 2, 5 gasesti usor inca).

https://thinkwiki.de/R40

Das R40 ist das erste unde einzige Modell der R4X-Serie.
Hergestellt wurde es zwischen Januar 2003 unde Oktober 2004.

http://www.thinkwiki.org/wiki/Category:R40

Storage
2.5" 9.5mm 20/30/40/60GB 4200 RPM HDD IDE

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Cauta pe olx hdd ide 2, 5 gasesti cateva oferte bune