| anonim_4396 a întrebat:

Stie cuneva ce seste newtonul?

5 răspunsuri:
| BuggsBunny a răspuns:

Un newton este forța necesară pentru a imprima o accelerație de 1 m/s² unui corp cu masa de 1 kg
tongue

| thepunusher a răspuns:

Unitatea de masura pentru forta

| Codruta a răspuns:

Newtonul este o unitate de măsură pentru forţă, egală cu forţa care imprimă unui corp de 1 kg o acceleraţie de 1 m pe secundă

| wolfer18 a răspuns:

Unitatea de masura a fortei. 1 N (newton) este forta necesara pentru a impinge greutatea de 1 kilogram pe distanta de 1 metru, excluzand fortele gravitationale, si cele de frecare(cu aerul/solul). De exemplu, daca vrei sa misti din loc o masina de 1500 kg, pe o distanta de 1000 de metri, trebuie sa exerciti(adica motorullaughing) o forta de 1500x1000=1. 500. 000 Newtoni(bine aici poate ma insel, pe distante mai mari se calculeaza altfel; cel putin un newton este forta necesara pentru a pune in micare 1 kg.