| Loki25 a întrebat:

Știe cuneva care este traducerea de la Vercingetorix Arvernus?

3 răspunsuri:
| KanekKi a răspuns:

Pai nu se traduce, sunt 2 nume diferite.
Vercingetorix a fost căpetenia tribului arvernilor, iar Arvernus a fost tatal lui Vercingetorix.

| Loki25 explică (pentru KanekKi):

Dar traducerea textului? Textul se găsește la pagina 77, Cartea limba latina, clasa a X - a, Monica Duna.
Aproximativ jumătate din el am reușit sa îl traduc dar restul...

| KanekKi a răspuns (pentru Loki25):

Aaa,intreg textul, nu stiu laughing, credeam ca te referi doar la ce ai scris aici