| eduard2013 a întrebat:

Urmeaza sa zbor cu RyanAir, dar trebuie sa imi iau la mine un spray pentru astm si respectiv pastile ( in bagajul de mana). Intrebarea mea este daca imi trebuie vreo reteta de la medic ca sa ma lase. Cine a mai trecut prin asta sa-mi raspunda. Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu stiu daca cineva a mai trecut prin asta si daca da sper sa te ajute. Sfatul pe care ti-l dau eu este sa iei legatura cu ei, pe site-ul de unde ai cumparat biletul trebuie sa aiba date de contact (email, nr de telefon) si sa intrebi exact cum trebuie sa procedezi si de ce ai nevoie. Normal ar fi sa vada si cei de la aeroport ca e spray de astm si sa te lase, dar cine stie... De aste cel mai bine ar fi sa-i intrebi pe ei sau la aeroportul de unde decolezi. Pastilele nu au nicio treaba, si sprayul daca e sub 50 de ml din cate stiu eu poti sa-l iei in bagajul de mana daca il pui intr-o punguta, dar tot te sfatuiesc sa intrebi si la aeroport.

| ALGator a răspuns:

În regulile ue nu scrie nimic de pastile și rețete medicale, ci de lichide, aerosoli și geluri in cantitate de max 100 ml. Spray de astm e aerosol și medicament.
Medicamente lichide

Poţi transporta cantitatea de medicamente lichide necesară în timpul călătoriei. Medicamentul nu trebuie să fie inclus în punga transparentă, dar trebuie să îl ai pregătit pentru verificare la controlul de securitate din aeroport.
https://www.ryanair.com/......ente/Bagaj