| grigor3 a întrebat:

Vreau un raspuns,din ce am inteles de la niste oameni de stiinta dupa moarte ai parte de o viata traind intr-un univers paralel adica te intorci cumva in trecut? sau vrea sa zica ca doar mori si nu mai simti nimic? sau nu simti durere, emotii dar traiesti cumva, pentru ca sincer nu inteleg

39 răspunsuri:
| untu a răspuns:

S-ar putea ca oamenii de stiinta sa se mai insele! dar din cate am citit mai multe carti moral-religioase reiese ca sufletul omului de dupa moarte este vesnic viu si se desprinde de trup si calatoreste impreuna cu ingerul pazitor spre trecut: locuri unde te-ai nascut,unde ai crescut,unde ai copilarit,unde ai facut scoala,liceul, facultatea si locul de munca, ingerul pazitor arata sufletul omului cand era in viata ce pacate ai facut ( pacatele fiind ramase nespovedite la un preot) si ce fapte bune ai facut pana acum in momentul mortii! Sufletul omului vede, aude, vorbeste si simte! In timp de 3 zile de la moarte, sufletul omului calatoreste impreuna cu ingerul sau pazitor spre inaltul cerului trecand prin cele 24 de vami ale vazduhului ( acelea sunt vami ale pacatelor omului si sunt pazite de un diavol), daca sunt oprite de un diavol si arata ingerului zapise cu faptele rele, il plateste cu dinari (dinarii se pot obtine de la Dumnezeu si daruite catre ingerul pazitor pentru faptele bune ale omului cand a fost in viata) Deci dupa trecerea celor 24 de vami, sufletul poate desfata timp de 3 zile umbland prin GRADINILE RAIULUI si vede rudele raposate impreuna cu neamurile lor, dupa aceea sufletul calatoreste cu ingerul pazitor timp de 40 de zile infricosatoarea calatorie in INFERNUL FARA DE SFARSIT IN INTUNERIC, dar se simte caldura insuportabila ale focurilor negre! Dupa trecerea celor 40 de zile sufletul iese din IAD si se infatiseaza in fata LUI DUMNEZEU la judecata particulara si cantareste faptele bune si faptele rele pentru a decide unde va stabili sufletul omului in vesnicie pana la Marea si Infricosatoarea Judecata de Apoi: IN RAI sau IN IAD, dupa multitudinea faptelor sale pe masura!

| untu a răspuns:

Http://www.altarulathonit.com/......orana-car/ Citeste asta si vei intelege mai bine!

| anonimg a răspuns:

Stiinta nu iti poate raspunde la intrebarile acestea, deoarece ea nu a putut si nu poate testa ce este dupa moarte. Pentru ca stiinta se bazeaza pe fapte/lucruri deomonstrabile. Si daca nu poate demonstra, atunci nu iti poate raspunde.

La intrebarea ta iti poate raspunde doar Biblia. Ea este Cuvantul lui Dumnezeu, chiar daca a fost transmis/scris de catre oameni.
Iar dca cineva vrea sa Il intrebe direct pe Dumnezeu dand la o parte Biblia, atunci Dumnezeu il va conduce pe omul acesta la Biblie. Prin ea, Creatorul ne spune ca omul odata mort este pur si simplu mort, trecut in inexistenta din toate punctele de vedere: fizic si psihic; nu mai respira, nu mai vorbeste, nu mai gandeste, nu mai umbla, nu mai aude. Tarana se intoarce in pamant, iar duhul(suflarea de viata) se intoarce inapoi la Dumnezeu. ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/eclesiastul/12/7/#7 )
Omul va ramane mort pana in ziua cand va fi inviat: pentru viata vesnica, sau pentru moarte vesnica (adica nu va mai exista posibilitatea ca omul sa mai fie inviat iarasi).

| Nemessys a răspuns:

Nimeni nu stie ce se intampla dincolo de moarte. Sunt o groaza de teorii, dar niciuna nu are macar o farama de logica, adevar sau chiar o dovada. happy

| Kaℓi a răspuns:

"... din ce am inteles de la niste oameni de stiinta dupa moarte ai parte de o viata traind intr-un univers paralel adica te intorci cumva in trecut?"
Ai inteles bine, probabil, insa doar oamenii de stiinta au privilegiul asta. Restul, plebea, sinecuristii, politicienii, fotbalistii, metrosexualii, manelistii si alte categorii, doar mor.

| doctorandus a răspuns (pentru ALGator):

Si atunci ar ramane intrebarea daca o fiinta simulata electronic poate fi considerata fiinta reala.

| ALGator a răspuns (pentru doctorandus):

Răspunsul ar fi să, cu condiția ca și ea să fie de acord, cît de cît.

| DaCumSaNu a răspuns:

In primul rand dupa ce mori te ingroapa lumea

| Sn4k3 a răspuns:

Te-ai gandit mult la intrebarea asta? De unde sa stie cineva ce se intampla dupa ce mori? Asteapta si ai sa vezi sau poti grabi lucrurile daca nu mai ai rabdare.