| grigor3 a întrebat:

Vreau un raspuns,din ce am inteles de la niste oameni de stiinta dupa moarte ai parte de o viata traind intr-un univers paralel adica te intorci cumva in trecut? sau vrea sa zica ca doar mori si nu mai simti nimic? sau nu simti durere, emotii dar traiesti cumva, pentru ca sincer nu inteleg

24 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dom'le, nu stie nimeni ce urmeaza dupa moarte: nici crestinii, nici ateii, nici budistii, nici hindusii, etc., etc. Iar stiinta nu studiaza viata de dupa moarte. D-aia se si numeste credinta si nu stiinta.

| ALGator a răspuns (pentru doctorandus):

S-ar putea ca stiinta sa nu studieze ceeace nu exista, nu te-ai gindit?
Fenomenele de imediat dupa moarte sunt studiate. Dar din motive lesne de inteles, exista obstacole. Cind ai incercat ultima oara sa depeni impresii cu cineva care tocmai a murit?

| doctorandus a răspuns:

Istericale ieftine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu ai ce sa intelegi fiindca nu exista decat TEORII privind ce se intampla dupa moarte. Crestinii si alte religii iti baga povesti cu cimpii verzi, ingerasi, virgine, si alte bazaconii. Realitatea E POSIBIL sa fie ca se stinge lumina si gata. Kaput. Hasta la vista. Shut-eye and forever good bye.

| Freya1 a răspuns:

Nu stie nimeni unde te duci, ce faci, daca mai taraiesti altundeva tot ce stim e ca trupul tau nu se mai misca organele nu mai functioneaza si esti ingropat in pamant.Ce se intampla mai departe daca se intampla nu are cum sa descopere nimeni decat cand moare si de acolo nu poate sa vina sa ne spuna.

| anonimg a răspuns:

Stiinta nu iti poate raspunde la intrebarile acestea, deoarece ea nu a putut si nu poate testa ce este dupa moarte. Pentru ca stiinta se bazeaza pe fapte/lucruri deomonstrabile. Si daca nu poate demonstra, atunci nu iti poate raspunde.

La intrebarea ta iti poate raspunde doar Biblia. Ea este Cuvantul lui Dumnezeu, chiar daca a fost transmis/scris de catre oameni.
Iar dca cineva vrea sa Il intrebe direct pe Dumnezeu dand la o parte Biblia, atunci Dumnezeu il va conduce pe omul acesta la Biblie. Prin ea, Creatorul ne spune ca omul odata mort este pur si simplu mort, trecut in inexistenta din toate punctele de vedere: fizic si psihic; nu mai respira, nu mai vorbeste, nu mai gandeste, nu mai umbla, nu mai aude. Tarana se intoarce in pamant, iar duhul(suflarea de viata) se intoarce inapoi la Dumnezeu. ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/eclesiastul/12/7/#7 )
Omul va ramane mort pana in ziua cand va fi inviat: pentru viata vesnica, sau pentru moarte vesnica (adica nu va mai exista posibilitatea ca omul sa mai fie inviat iarasi).

| Sn4k3 a răspuns:

Te-ai gandit mult la intrebarea asta? De unde sa stie cineva ce se intampla dupa ce mori? Asteapta si ai sa vezi sau poti grabi lucrurile daca nu mai ai rabdare.

| Nemessys a răspuns:

Nimeni nu stie ce se intampla dincolo de moarte. Sunt o groaza de teorii, dar niciuna nu are macar o farama de logica, adevar sau chiar o dovada. happy

| Kaℓi a răspuns:

"... din ce am inteles de la niste oameni de stiinta dupa moarte ai parte de o viata traind intr-un univers paralel adica te intorci cumva in trecut?"
Ai inteles bine, probabil, insa doar oamenii de stiinta au privilegiul asta. Restul, plebea, sinecuristii, politicienii, fotbalistii, metrosexualii, manelistii si alte categorii, doar mor.

| untu a răspuns:

S-ar putea ca oamenii de stiinta sa se mai insele! dar din cate am citit mai multe carti moral-religioase reiese ca sufletul omului de dupa moarte este vesnic viu si se desprinde de trup si calatoreste impreuna cu ingerul pazitor spre trecut: locuri unde te-ai nascut,unde ai crescut,unde ai copilarit,unde ai facut scoala,liceul, facultatea si locul de munca, ingerul pazitor arata sufletul omului cand era in viata ce pacate ai facut ( pacatele fiind ramase nespovedite la un preot) si ce fapte bune ai facut pana acum in momentul mortii! Sufletul omului vede, aude, vorbeste si simte! In timp de 3 zile de la moarte, sufletul omului calatoreste impreuna cu ingerul sau pazitor spre inaltul cerului trecand prin cele 24 de vami ale vazduhului ( acelea sunt vami ale pacatelor omului si sunt pazite de un diavol), daca sunt oprite de un diavol si arata ingerului zapise cu faptele rele, il plateste cu dinari (dinarii se pot obtine de la Dumnezeu si daruite catre ingerul pazitor pentru faptele bune ale omului cand a fost in viata) Deci dupa trecerea celor 24 de vami, sufletul poate desfata timp de 3 zile umbland prin GRADINILE RAIULUI si vede rudele raposate impreuna cu neamurile lor, dupa aceea sufletul calatoreste cu ingerul pazitor timp de 40 de zile infricosatoarea calatorie in INFERNUL FARA DE SFARSIT IN INTUNERIC, dar se simte caldura insuportabila ale focurilor negre! Dupa trecerea celor 40 de zile sufletul iese din IAD si se infatiseaza in fata LUI DUMNEZEU la judecata particulara si cantareste faptele bune si faptele rele pentru a decide unde va stabili sufletul omului in vesnicie pana la Marea si Infricosatoarea Judecata de Apoi: IN RAI sau IN IAD, dupa multitudinea faptelor sale pe masura!

| untu a răspuns:

Http://www.altarulathonit.com/......orana-car/ Citeste asta si vei intelege mai bine!

| Clorox a răspuns:

Ai auzit prost...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca accepti idea absurada ca esti rodul hazardului : inseamna ca esti rodul unui chef cu bautura si multa iarba.winking
Daca gandesti in profunzime : vei intelege care este diferenta dintre animale, umanoizi si OAMENI!
Da. Tot mai multe experimente dovedesc viata de dupa moartea hoitului.
Citeste cat mai mult despre "campurile energoinformationale" si o sa te regasesti "dincolo de ce poti palpa cu mana".winking

| mudokins78 a răspuns:

Dupa ce mori, ai parte de 77 de virgine si bautura cat cuprinde pentru o mie de ani! whoa-whuiii!
ce doamne iarta-ma au toti cu moartea asta nu stiu, dar mai devreme sau mai tarziu, e clar! toti ne ducem.
Ce este cert?-cand mori, se stinge becu si gata!

| DovleacTurbat a răspuns (pentru mudokins78):

77 de virgine? Ai de munca tati nu gluma happy.

| mudokins78 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Pai la 1000 de ani,. vrei sa stau cu o pizzda stafidita?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru mudokins78):

Bine, bine, dar "nepotu'" al mic stranuta praf la asa varsta inaintata. Raman saracele fete sigilate pentru o eternitate =)

| grigor3 explică (pentru mudokins78):

Deci o sa ne reincarnam cum ar fi? adica o sa avem din nou o alta viata? sau o sa fim asa fara sa mai gandim doar sa traim cumva?

| mudokins78 a răspuns (pentru grigor3):

Imagineaza-ti o baterie incarcata ful!
acum imagineaza-ti acea baterie cu putin curent in ea, dar nu o mai poti folosii fiindca nu mai are destula energie sa ajute aparatele electronice!
acum imagineaza-ti ca acea energie putina care a ramas, este acea energie care se afla in corpul nostru in clipa mortii!
energia aia se contopeste cu restul energiilor din univers!
e ceva sau cineva acolo, care dicteaza cum ne intoarcem aici pe pamant!
nu ai avut niciodata sentimentul de deja vu?
daca da, atunci nu e prima oara cand te reantorci pe pamant!
de ce nu stim daca am mai fost pe pamant in alta viata?
E simplu! asta ar insemna numai haos si vendete!

| mudokins78 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

La asa varsta inaintata isi dezvolta propria constiinta! ca un cyborg.

| ALGator a răspuns (pentru grigor3):

Intelegi prin reincarnare faptul ca eventual parti ale constiintei noastre ajung intr-un alt corp.
De ce ar fi constiinta noastra mai cu mot incit sa i se rezerve la infinit,, alte corpuri"? Nu este logic ca aceste alte corpuri sa vrea si sa trebuiasca sa-si traiasca propria viata? De ce ne-ar imprumuta-o tocmai noua?
Iti poti,, reincarna" codul genetic prin clonare (operatiune de tehnica biologica) care are ca rezultat o noua fiinta relativ asemanatoare cu tine. Dar memoria ei e resetata, nu e memoria ta.
Poti teoretic sa transplantezi creierul tau pe alt corp. Tot un fel de reincarnare.
In ambele cazuri, nu e de foarte mare folos.
O cale pentru viata vesnica ar fi sa ti se transfere constiinta intr-un sistem gen computer, dotat cu senzori sau cu o simulare a realitatii (alt soft separat). Atunci vei putea sa simti ca traiesti 100%, evitind insa necazurile vietii. Pina la asta mai sunt vreo 100-200 de Premii Nobel.

| doctorandus a răspuns (pentru ALGator):

Si atunci ar ramane intrebarea daca o fiinta simulata electronic poate fi considerata fiinta reala.

| ALGator a răspuns (pentru doctorandus):

Răspunsul ar fi să, cu condiția ca și ea să fie de acord, cît de cît.

| mudokins78 a răspuns:

Stiinta pare sa fi raspuns uneia din cele mai mari intrebari ale omenirii:
exista viata dupa moarte? Iar raspunsul nu poate decat sa ne bucure.
Indiferent de religie, teama de moarte e comuna tuturor oamenilor,
din cele mai vechi timpuri. Insa in secolul 21, fizica cuantica vine
cu dovada care poate darama tot ce stiam pana acum.

Ca si oameni, tindem sa ne identificam aproape complet cu existenta
corpului material si credem ca incetarea existentei acestuia inseamna
si incetarea existentei constiintei, fara sa sesizam faptul ca acestea
ar putea fi doua entitati independente.

Cercetatorii fac si o analogie simpla. Ganditi-va ca o masina ar
reprezenta corpul material, in timp ce soferul acesteia poate reprezenta
constiinta. Masina se poate strica fara ca soferul sa pateasca ceva.
Ideea biocentrismului a fost propusa pentru prima data in 2007 de
Robert Lanza si a primit numeroase critici, inclusiv cea potrivit
careia teoria sa nu respecta principiul falsificabilitatii. Lanza a
afirmat insa la vremea respectiva ca teoria sa poate fi demonstrata
prin experimentele fizice ale superpozitiei cuantice.

Pe scurt, teoria biocentrismului presupune inexistenta mortii ca stare.
Conform americanului, aceasta este doar o iluzie aparuta in mintea umana,
datorata identificarii cu corpul material. In momentul incetarii existentei
acestuia, constiinta umana va continua sa existe sub o forma sau alta,
sau chiar intr-un alt univers. Teoria sa nu contrazice insa principiile
cuantice, care postuleaza faptul ca o particula poate fi prezenta in doua
locuri odata, iar un eveniment poate avea loc intr-o infinitate de variante.

Totodata, teoria admite posibilitatea unui numar infinit de universuri,
care pot la randul lor sustine un numar infinit chair de scenarii. Deci,
daca intr-un univers are loc moartea unui corp, constiinta acestuia
poate migra in alt univers. Ceea ce ar insemna ca persoana respectiva
nu va ajunge neaparat in rai sau in iad ci poate intr-o lume similara.
Si asta s-ar putea intampla de un numar infinit de ori.

Desi e controversata, teoria lui Lanza are adepti chiar in randul
cercetatorilor faimosi. Dintre ei, exista fizicieni si astrofizicieni
care sunt de acord cu existenta universurilor sau dimensiunilor paralele,
conform teoriei multiversului. Acestia sustin ca nu exista legi fizice
care sa interzica existenta universurilor paralele.

Automat, ajungem la o alta intrebare importanta a omenirii: sufletul
exista? Se pare ca da, sau cel putin asa crede profesorul Stuart Hameroff,
de la Universitatea din Arizona. Acesta e convins ca sufletul exista si,
mai mult, e nemuritor. Hameroff a anuntat ca a si gasit dovada faptului
ca o constiinta nu piere dupa moarte.

Hameroff considera creierul uman exemplul perfect de computer cuantic.
Sufletul sau constiinta reprezinta doar informatie stocata la nivel
cuantic. Aceasta poate fi procesata, manipulata prin algoritmi,
analizata prin formule matematice si, cel mai important, transferata.
Spre deosebire de bitii de informatie clasica, cea cuantica are la
baza qubit-ul. Iar acesta nu poate fi nici copiat, nici distrus, in
schimb, poate fi mutat dintr-o particula fizica in alta prin fenomenul
de teleportare cuantica sau prin canale cuantice. Nu poate fi in
schimb livrat unor recipienti multipli.

Si fizicianul Sir Roger Penrose sustine aceasta teorie.
Britanicul este profesor la Oxford si sustine ca a descoperit
urme ale contactului intre diferitele universuri sau dimesniuni
paralele. Impreuna cu alti cercetatori, Penrose spune ca a si gasit
elementele care acumuleaza informatia in timpul vietii si care o
transporta dupa moarte. Acestea sunt reprezentate de microtubuli
din proteine (microtubuli neuronali), carora pana acum le-a fot
atribuit doar simplul rol de a intari o celula vie si de a ajuta
la transportul substantelor in interiorul acesteia. Insa,
conform teoriei lui Penrose, acestia se potrivesc cel mai bine
rolului de purtatori ai informatiei cuantice in creier.
Pentru ca o pot retine pentru o perioada indelungata, acestia
pot functiona si pe post de componente ale unui computer cuantic.

| doctorandus a răspuns (pentru mudokins78):

Ce ai spus mai sus cu universurile paralele nu e de la Lanza, ci de la Everett si eventual Guth.

| mudokins78 a răspuns (pentru doctorandus):

Da!

| ALGator a răspuns:

Universurile paralele (teorie sustinuta de exemplu de un fizician-matematician norvegianMax Tegmark si altii) vrea sa spuna ca pot exista o infinate de copii idetice ale tale sau ale mele.
Din pacate, acest lucru, care poate fi adevarat, nu ne incalzeste pe noi insine cu nimic. E de ajuns sa te tai la deget sau sa patesti ceva mai nasol, ca sa vezi cit de mult te incalzeste ca existi,, tu" in alta parte ca piesa de rezerva. Copiile noastre din universurile paralele pot fi doar un fel de gemeni.
Faptul ca nu exista viata dupa moarte asa cum o percepem noi ar trebui sa fie un stimulent sa ne straduim cit putem sa traim cum trebuie.

| Theo94 a răspuns:

Am citit mai demult pe net ca dupa ce mori creierul mai este activ cam 30 de minute, iar in mintea noastra acele 30 de minute ar parea ca dureaza foarte mult poate chiar 100 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajungi in rai sau in iad.Sau catolicii cred si in purgatoriu, dar nu e cazul meu.Si acolo iti continui viata, dar fara trup, adica trupul moare dar sufletul traieste. Vorbeste cu un preot.Si apropo, stiinta studiaza lucruri exacte, nu are cum sa stie ce se intampla dupa moarte

| Iunix a răspuns:

Ăia nu erau oameni de știință. Am explicat de multe ori și nu am fost băgat în seamă, deci nu știu dacă mai are rost să încerc.
Pe scurt, fi atent :
- nu există suflet
- după moarte nu poți să vezi, să simți, să mergi, să vorbești, să gândești, să-ți amintești ceva deoarece aceste lucruri sunt realizate de corp, de diferite organe ale corpului și percepute de creier. După moarte corpul putrezește, moare, celule mor, iar un posibil „ suflet " nu poate exista și nu poate face absolut nimic fără corp.

Legat de întrebare, cum te simțeai și cum erai tu înainte să te naști? E, cam așa e și după moarte.

Nu poți să-mi spui tu mie că tu după ce mori sufletul tău va mai putea să vadă fără ochi ( organele de simț care percep lumina ) și fără creier care să proceseze informația, sau că o să mai ai tu memorie sau o să mai ști ceva de vreme ce informația, memoria, personalitatea etc. se află în creier, sau mă rog, sunt realizate de acesta.
Unii ar spune că noi avem o energie ( posibil, în anumite condiții chiar putem să influențăm un radio de exemplu, semnalul se poate auzii mai tare, mai slab sau poate fi bruiat )
și că acea energie rămâne după moarte deoarece energia nu ar putea fi distrusă și continuă să existe pe veci. Și acum te întreb, ce e acea energie? Ce mai rămâne dacă anulezi toate lucrurile realizate de un corp? ( memorie, simțuri etc. )

| ALGator a răspuns (pentru Iunix):

Pe cit de simplu pe atit de super inteligent!
Acceptind ca,, sufletul" e un fel de program avansat de calculator, un proces imaterial dar care se desfasoara intr-un suport material (vrem doar sa fim oameni, nu stafii). Un trafic de informatie de 40 Mb/s se desfasoara continuu intre,, suflet" (unitatea centrala) si senzorii nostri, cele 6 simturi. Prelucrarea instantanee si fara intrerupere a acestor date se face in subconstient (serverul, unitatea centrala) cu comunicatie redusa (maxim 8 biti/secunda) cu partea noastra constienta.
Ce mai suntem noi in lipsa simturilor noastre externe si interne (la care nici macar nu ne gindim - de ex o durere de cap, o placere intensa in corp etc)? Mai nimic... La fel ca o masina fara roti, un smart mobil cu microfonul si difuzorul stricate, un gindac fara picioare si cu ochii scosi. Ti-ai dori o astfel de viata dupa moartea corpului tau? Cu ce vor fi inlocuite organele tale de simt? Zice ca zbori prin aer si privesti la cei dragi, ii auzi etc. Cu ce naiba?
E suficient sa te legi la ochi si sa lipesti un plasture pe urechi sa vezi cam ce viata e. Si inca tot mai ai o groaza de simturi.

| Iunix a răspuns (pentru ALGator):

Foarte bun exemplul cu programul pentru calculator.
" Sufletul " nostru poate fi comparat cu un sistem de operare, windows-ul de exemplu. Windows-ul e ceva imaterial și nu poate exista fără un suport fizic, are nevoie în permanență de un computer, de un " corp ". După „ moartea " calculatorului, deteriorarea severă a HDD ( la fel cum putrezește și creierul după moarte ) windows-ul nu mai există, sau și dacă mai există nu mai poate să facă nimic și nici nu mai poate fi recuperat.

| SynapseNinja a răspuns:

Din ce știu eu, mori și atât. Am auzit și eu părerea oamenilor de știință, dar nu știu cât de adevărat o fi.

| DaCumSaNu a răspuns:

In primul rand dupa ce mori te ingroapa lumea

| TheWhiteDemons a răspuns:

Moartea nu este un moment, ci un proces destul de îndelungat, spun oameniii de ştiinţă, care dezaprobă astfel clasica formulă a „momentului morţii". Ei vorbesc despre mai multe stadii ale morţii şi explică ce presupune fiecare.Creierul mai are suficient oxigen pentru a nu fi distrus în acest interval. De asemenea, organele interne rămân încă „în viaţă" în acest timp şi pot funcţiona din nou normal, după restabilirea ritmului cardiac. Exista mai multe stadii ale mortii,moarte clinica, moartea biologica, iar dupa moarte vei lua forma une materii spirituale, in care ingerul ne pazeste asa cum spune in biblie, El călătoreşte cu noi prin vămile văzduhului, până la 40 de zile.In acest timp iti poti vedea ultimele zile pe pamant si amintirile de-a lungul vietii spre drumul judecatii.De când murim şi până la 40 de zile, când are loc judecata particulară a sufletului şi se hotărăşte de Dumnezeu unde o să stăm, la bine sau la rău, până la judecata de apoi, este un timp de tranziţie, adică un timp provizoriu, pentru drepţi şi pentru păcătoşi.Prin urmare ca suflet nu iti vei pierde cunostiintele doar ca va fi inceputul unei noi vieti, viata noastra reala fiind doar o simulare catre adevarata viata.Totul sta in puterea lui Dumnezeu si cat de mult crezi in acesta.

| Tiopevuz a răspuns:

Mori si atat

| codpenal2018 a răspuns:

În prumul rând astea niste teori nimeni nu stia asta exact fiecare are o părere facută pe anumite povesti, inâmplări, sau diferite calcule
Nu există o dovadă clari ca mai avem viată după moarte, cu toate că eu cred în reincarnare, adică viată după moarte, dar nu exist nici un fel de dovezi sa fie elucidate clar sunt teori si intâmplari spuse de alți, uni pot minți pentru faimă din întâmplarile invetate ca cum ar fi mortea clinică (adic acel om care a murit si apoi si-a revenit la viață din niste motive clare biologice, ce țin de organele acelui om că a vut noroc să isi revină in trun timp scurt după moarte ori ce a fost conectat la aparate, si el susține că a fost, că a văzut, ca l-a vazut pe isus, sau mai stiu eu ce, poate fi si adevărat, dar repet nu există nici un fel de dovadă claraq, baftă Fundă?

| Gabrriell a răspuns:

Vrajeala!