| Ionut659 a întrebat:

Oare va merge gta 6 pe xbox one s? Nu aș vrea să dau bani în plus pe un ps4. Ce ziceți? Sau să îmi iau un laptop de gaming? Am gasit unul care are i5-5200u,2.20 gh, 64 biti, windows 10 Enterprise, 8gb ram, 798mgz, monitor 1366×768@60hz, Intel te graphics 5500, 2047 mb, NVIDIA GeForce 940m, 931 gb memorie. Știu că merge gta 5 dar nu știu dacă merge gta 6 pe el. Ce ziceți?

2 răspunsuri:
| BlueRoby35 a răspuns:

La laptopul ala nu ar merge gta 6 la 60fps. Gandeste-te ca GTA 6 va fi un joc modern de ultima generatie. Iar deja acel laptop e destul de slab pentru asa ceva. In mare parte din cauza ca un procesor i5-5200u de 2.20 ghz e prea slab, iar cardul de grafica e cu mult sub cerintele unui joc modern. GTA 5 nu mai e joc asa modern din pacate!

Un card de grafica mai potrivit as recomanda minim gtx 1060 de 6gb, iar minim 16GB de rami daca vrei sa te axezi pentru un joc gen GTA 6! Mai ales daca vrei gaming pe calculator pentru cele mai recente titluri e recomandat un chip i7-7700 4.20 ghz.

Ca sa iti dai seama de cerinte eu as zice sa compari cu niste jocuri ce tocmai au fost date in vanzare recent si sa te uiti la cerintele recomandate, nu cele minime.

Eu as zice intai sa astepti pana maine(25 martie) pentru ca atunci Rockstar s-ar putea sa anunte GTA 6 si sa primesti mai multe informatii.

Nu se stie concret daca GTA 6 va merge si pe xbone s, iar cel mai bine e sa atepti in perioada cand sunt reduceri la console si chestii de gaming(prin septembrie, noiembrie) ca sa iti upgradezi la o consola sau calculator mai bun.

Laptopurile pentru gaming de ultima generatie nu sunt recomandate doar daca vrei neaparat si ai destui bani pentru laptopuri Razer sau Alienware. Mai bine ai upgrada la o unitate pc decat un laptop.

| Wr3nch a răspuns:

Zic sa stai pana se anunta jocul, ca deocamdata sunt doar zvonuri si povesti. Nu o sa mearga pe generatia veche pentru ca o mentionat la un moment dat ca GTA 5 a fost limitat sever de ps3 si xbox 360 si nu repeta greseala. Cel mai sigur e sa stai pana in iarna cand se scot Xbox Series X si PS5.