| Generation22 a întrebat:

Sall TpU!
Am si eu o intrebare legata de Local Disk-urile PC-ului ( C si D )
Deci eu am Windows 7 Professional si in C am doar 24 de GIGA si in D am 127 de GIGA... am cam putin spatiu liber doar 2 giga adica vreo 22 sunt folositi. si se misca foarte greu din acest caz ca exact C-ul in care e Windowsul acolo e foarte aglomerat... iar intrebarea mea este :
Daca pot sa mut GIGA din D in C adica vreo 30 de giga din D in C?
Daca da cum... JUR funda am nv urgent

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Easeus Partition Master. Cu varianta gratuita (Home)aici http://download.cnet.com/......63346.html poti face chestia asta foarte usor: Ai o bara pe care sunt trecute toate partitiile. Cu mouse-ul micsorezi partitia adiacenta partitiei C, si apoi tragi marginea partitiei C în spatiul eliberat. Datele se înmagazineaza, si la urmatorul boot sînt puse în aplicare. E drept, dureaza ceva, dar nu pierzi nici o data.
E bine sa defragmentezi mai întîi partitia de unde iei spatiul de alocat pentru C.
Deci repet:pur si simplu poti trage de colturile partitiilor cu mouse-ul ca sa le redimensionezi. Intai micsorezi D-ul apoi maresti C-ul in spatiul liber creat!
Pentru siguranta ta nu uita sa faci un backup la fisierele importante - uneori mai exista si accidente! Succes!

1 răspuns:
| tteo92 a răspuns:

Salut.
Uite cum ai putea sa faci, daca nu te pricepi prea bine, nu o lua inainte.
http://www.videotutorial.ro/? p=103
Ca sa deschizi „Computer managert" du-te in start dai click pe „runt" si scrie " compmgmt.msc„ si o sa ti se deschida ferestra care apare si in tutorial, mai departe te descurci, urmezi cum face si baiatu.