| miny1234 a întrebat:

Salut.
Am o mica problema cu win7. Rezolutia nativa a monitorului este 1440x900 si o tine la 60 hertz. (si in jocuri)
Dar pe 1024x768 imi da direct 75 hertz.Sun jocuri mai vechi ca fifa 08... care merg bine pe 1024 si nu am cum sa modific hertz la 60 in joc. Placa video este Nvidia 9500 GT.
Pe xp are 60 hertz la orice rezolutie si in orice joc, de la ce sa fie problema pe windows 7?

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

In general daca tu nu ai o problema cauti chiar in acest moment sa-ti faci una! Problema este de acomodare cu windows 7! Sistemul nu are nimic din contra 75 hertz inseamna ca s-a imbunatatit! Diferența între 60Hz și 75Hz este că poți avea 75 de cadre afișate pe secundă în loc de un maxim de 60. Mai multe cadre iti arata un ecran mai fin! 60 vs 75 hertz nu se observa diferența cu ochiul uman.