| Girbita_Sami_1999 a întrebat:

As dori sa imi schimb procesorul la pc am un i3 7100 si un 1050 ti si vreau sa pun un i5 9600k scrie ca are Socket 1151 si i3 are accelas Socket.
Multumesc!

4 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Nu se potriveste fiindca placa ta de baza este socket 1151 insa ce la coffee lake in sus iti trebuie placa de baza 1151 V2, retine acel V2

| lpavel a răspuns:

Pai daca are acelasi socket atunci se potriveste!

| Mandeliu a răspuns:

Este o mica chichita, acel I3 7100 este pe socket 1151, iar i5 9600k este pe 1151 v2. Desi fizic socket-ul este acelasi, chipset-ul placii de baza nu il va recunoaste si nu va rula. Placile de baza cu socket 1151 ruleaza procesoare din generatia a 6-a si a 7-a, iar 1151 v2 ruleaza procesoare din generatia a 8-a si a 9-a.

Succes!

| Azorrion a răspuns:

Procesorul e prea puternic pentru placa asta video, daca upgradezi procesorul trebuie sa upgradezi si placa video. Pe scurt, se formeaza un bottleneck major, ma mir ca nimeni nu ti-a spus, si dupa cum zic si ceilalti, nu se potriveste, i-ati placa de baza pe socket 1151 V2 daca vrei acest procesor + placa video mai puternica, precum un RTX 2060 Super.