| gangsteradv1000 a întrebat:

Salut, joc fortnite pe laptop dar am multe frame dropuri, urca la 100 coboara la 20 si sacadeaza cand coboară si dupa urca iar, aveti niste setari sau ceva care m-ar putea ajuta?
Componente:
procesor i5 7200U
Nvidia geforce 940mx 2GB
4 gb ram ddr4 (daca as upgrada ramii ar ajuta? Poate ajuta si overclocking-ul?)

Răspuns Câştigător
| alexandru5678 a răspuns:

Incearca sa pui vsync pe on. Sa fie la 60 fps, oricum cred ca ai 60 hz deci nu te ajuta fps mai multe de 60+, iti creaza frame dropuri.

Incearca happy Ps : daca merge poti sa lasi si o funda tongue \

Nu recomand overclock, poate afecta procesorul.

3 răspunsuri:
| Alexuţ02 a răspuns:

De când ai acest laptop? Poate să fie din cauza supraîncălzirii sistemului. ai folosit cooler la el? Sunt "semne" că asta ar putea fi problema de la 100 la 20 dintr-o dată, fix în punctele când se încălzeşte cel mai tare.

Soluţie : Du-l la un service la curăţat şi achiziţionează un cooler decent ( minim 50 lei )

| gangsteradv1000 explică (pentru alexandru5678):

Pfoai, mi-ai facut sarbatorile mai frumoase, nu stiam dc dracu am frame dropuri

| alexandru5678 a răspuns:

Cu placere : P