| cuticaadrian2 a întrebat:

Salut,m.am decis sa imi deschid server de metin2, dar imi da eroare si nu o pot rezolva.
Care ma poate ajuta, intrand cu teamviewer la mine in pc va rog
Id meu este adita_boy15@yahoo.com sau...lasati aici id voastre si va adaug eu.Mersi

Răspuns Câştigător
| cuticaadrian2 explică:

1 Daca iti apare numai command not found inseamna ca nu mai merge servarul deloc.
Stergel si incerca de la capat dar sa faci cu grija daca la inceput ai gresit (ai gresit tot servarul).
Baza este la inceput.
2 O intrebare de ce sa ajut pe cineva cu servarul de Mt2? Doar pentru o Funda?
Daca pe mine nu mai ma intereseaza sa mai fac servere?

8 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Nu intru cu Teamviewer la tine.
2 Despre ce eroare este vorba se poate face si print si uplondez imaginea pe :
http://tinypic.com/
3 Daca zici problema te pot ajuta.

| cuticaadrian2 explică (pentru DragomirMihail2020):

Nu mai am eroare aceea, dar in schimb imi da o eroar la naivcat, am totul pornitlove struckampp, portmap, serverul e on...Eroarea este AJUTA-ma adauga id meu si ajuta-ma tte rog iti dau GM
2003-Can't to connect to mysql server on '79.117.134.100' (10038)
Si cand incerc sa intru pe joc imi da server indispoibil cu toate ca serverul este on...

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru cuticaadrian2):

Eroare pe care o intampini este:
O operațiune a fost incercat pe ceva, conexiunea nereusita.
Servarul este On dar conexiunea nu mai este:

1 Inchide porturile 3306 (Xampp si Portmap).
2 Asigurate ca este scris bine la datele de audentificare la Navicat correcte.
3 Vezi sa ai inchise Windows Firewall.

Mult Succes cu servarul de Metin2.
Un lucru iti zic nu ma intereseaza GM, GA, etc.

| cuticaadrian2 explică (pentru DragomirMihail2020):

Am facut ce ai zis iar acum zice: 1130-Host 'Adi-Pc' is not alloweed to connect this MYsql server...pe asta cum o rezolv? A si app cum rezolv si Server indisponibil, te rog ajuta-ma Ms mult meriti 100000 de fundehappy

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru cuticaadrian2):

Un lucru stii parola la Navicat (ca eroarile aste iti apar ca parola de la navicat este gresita)?

1 Mysql nu iti permite sa te conectezi la el de la distanta.
(Daca nu esti tu servarul nu te lasa sa te conectezi.
2 Se pare ca tu nu stii parola de la server prin Navicat.
Parola pe care ai pus-o este incorecta sau nu este permisa.
Iti zice clar Eroarea 1130:Host nu este permis sa se conecteze la acest server MysQL.

Scrii pe Server (Virtualbox). (Daca vrei sa recuperezi parola la navicat).

cd /usr/local/etc/rc.d/
./mysql-server stop
mysqld_safe --skip-grant-tables &
mysql -u root
use mysql;
update user set password=PASSWORD("PAROLA-NOUA") where User='root';
flush privileges;
quit
/etc/init.d/mysql stop
/etc/init.d/mysql start

Numai daca nu stii sa recuperezi parola.

| cuticaadrian2 explică (pentru DragomirMihail2020):

Orice scriu imi da command not found...Chiar nu vrei sa ma ajuti si pe mine in privat:pe messenger :adita_boy@yahoo.com sau cu teamviewer?

| cuticaadrian2 explică (pentru cuticaadrian2):

Cred ca problema era ca eu folosesc virtual pc, nu virtual box

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru cuticaadrian2):

Virtualpc nu mai este bun pentru unele servere de asta se foloseste acuma Virtualbox (sa mearga pe orice sistem de operare indiferent daca este vechi sau nou).