| DanutzRosu a întrebat:

Mi-am achiziționat o placa de baza Gigabyte Z170 HD3P ( suporta AMD Crossfire) cu 8 GB DDR4 Predator 3000 MHz si Procesor i3 7100 3, 90 GHz, sursa 500w nJoy Hard 1 TB, SSD 120 GB Kingstone si doresc o placa video momentan, ca dupa 1 luna 2 sa mai cumpar inca una sa fac AMD Crossfire. ce placa video recomandați pe Amd la un buget in jur de 500 600 de lei pentru Fifa 18, GTA V ultra. idei? Sau una singura cu chipset nVidia dar buna. pusesem in cos un MSI GeForce GTX 1050 Gaming X 2 GB GDDR5 128 biti la pretul de 622.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba procesorul. Eu am un i5 6500 3, 2, placa de baza gigabyte k3 ga-z170 gaming; placa video nVIDIA geforce 1060 windforce 6gb ddr5 192 biti si 16 gb ddr4... Folosesc ca si monitor principal un Asus 1ms de gaming 75 hz... si cu configuratia asta TOT am probleme in rpg-uri online. Daca vrei sa joci jocuri online, vei avea probleme cu i3-ul garantat. joc World of Warcraft iar in raiduri si in Dalaran(un oras aglomerat cu multi playeri) imi scad FPS-urile in unele zone si la 40. SI nu joc pe ultra.

Daca pornesti de la ideea ca vrei ULTRA... cu configuratia mentionata de tine s-ar putea sa fii dezamagit.

Costa forate mult un PC care sa-ti permita sa joci ORICE pe Ultra. Eu ma gandesc ft serios sa-mi iau ca si placa video un 1080 si sa pun un i7 generatie 6500. Jocurile single player, cum ar fi Witcher 3, Gta 5, ruleaza ft bine si pe configuratia actuala ( >70 fps, cu mici exceptii). Dar mmorpg-urile... in zonele aglomerate ma enerveaza ca am o multime de fps drop. Este un raid in World of Warcraft, se numeste Night Hold... in care intr-o anumita portiune, imi ajunge si la 38 de fps/s.

Procesorul, in tot ce tine de jocuri online, e foarte important.

8 răspunsuri:
| supremxxxoxo a răspuns:

Uite aici niste detalii de la un roman care stie ce vorbeste!-https://www.youtube.com/watch?v=vo-jxLteNV0
Si iti spun ca i3 nu este prea bun pentru jocuri, chiar daca este puternic. i5-best jocuri si i7-foarte bun! Se incinge mai tare i3, deci vei face lag, sau blocari in joc. Iti recomand Nvidia personal. Uita-te la canalul lui, are mai multe videclipuri cu discutii despre componente pc! SI POATE JUCAM ASTA IMPREUNA, cand termini sa nu uiti sa dai funda, macar la cineva https://www.youtube.com/watch?v=kJGomEjq-sc

| alexalx1234 a răspuns:

Eu am luat o placa Gigabyte GTX 1050 Ti 4GB de la Altex cu 730 de lei si se misca super jocurile pe ea. Asta este parerea mea

Răspuns utilizator avertizat
| supremxxxoxo a răspuns (pentru DanutzRosu):

Este tanar, nu chiar copil. Citeste, a inteles el care o fi mai bun, oricum el foloseste doar PC si nu are motiv sa minta.

Răspuns utilizator avertizat