| Flori_Florentina_1974 a întrebat:

Am si eu o nelamurire.

Vreau sa cumpar o placa video dar nu stiu ce sa aleg.

Geforce gt730 1gb gddr5 64bit sau radeon r7 240 2gb ddr3 128bit.

Adica sa iau una cu gddr5 dar 64bit sau una cu ddr3 si 128bit?

Mersi Anticipat!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Placa video o cumperi in functie de ce PC ori laptop ai, ca nu sunt toate compatibile, nici cu sistemele de operare deja instalate pe acea masina.

| Nuvr a răspuns:

Spune ce sistem ai ca sa stim daca cumpei una din cele doua sau sa mai pui ceva bani deoparte si sa iei 750ti sau cea mai buna varianta 1050ti

| PaulSergiu a răspuns:

I-ati pe GDDR5 este mult mai buna

| XeNoNAG a răspuns:

Mai bine vezi R7 250 de la Sapphire de 2gb ddr5 128bit. Nu are performante prra bune la jocuri dar merge cat de cat. Nu am la ce sa ma astept de la o placa video de 350 lei. Am eu una dar deocamdata nu dau. Inca e in garantie. As dori sa o vand in 2018 deci sper ca te-am putut ajuta cu informatiile.