| Stefan_Hada_1995 a întrebat:

Salut, TPU as dori luna aceasta sa achizitionez un calculator pentru gaming, mi-ati putea zice daca e bun?

Memorie desktop Kingston 8GB DDR3, 1600Mhz
Hard Disk Drive SEAGATE Barracuda de 1Tb 7200rpm 64MB
Carcasa ZALMAN Z3 Plus
Placa video Gigabyte GeForce GTX 960 G1 Gaming 2048Mb Gddr5, 128bit
Placa de baza Asrock H97 PRO4, scocket 1150
Procesor Intel Core i5-4460 de 3.2 Ghz
Sursa de alimentare Corsair VS 650W
DVD-RW ASUS DRW

Am un buget de 3000 lei acest pc este cam de 3200 lei. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

I5 6500, 8 GB DDR4, GTX 960 cu 4 GB, sursa excelenta - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1397283/

39 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Am eu impresia, sau tu ai mai postat vreo 2-3 timpenii de-astea? Placa de baza inutil de scumpa, sursa overkill, hardul o basina, un singur batz de ram - fara dual channel, deci. Se poate mai bine in banii astia. MULT mai bine. De unde vrei sa il iei, pcgarage?

| Stefan_Hada_1995 explică (pentru KodrutZ):

Altex. mi-ai putea zice o configuratie big grin

| Stefan_Hada_1995 explică (pentru KodrutZ):

A, da si inca ceva calculatorul o sa-l iau in rate happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Stefan_Hada_1995):

Geez, atunci mai asteapta. Calculator in rate e o investitie dintre cele mai proaste cu putinta. La Altex oferta de hardware e destul de slaba cantitativ. E musai de la ei? Poti sa faci rate si la garaj, mediadot, eMAG sau altii. In principiu, ideal e sa prinzi promotiile atunci cind sint (4460-ul e la garaj 871 RON in momentul de fata, de exemplu). La Altex au avut promotie cu 821, stocul e epuizat deja.

| Stefan_Hada_1995 explică (pentru KodrutZ):

Da stiu dar eu vreau s-al iau de pe pc garage dar nu stiu cum...De asamblat am ceva experienta am mai asamblat calculatoare. Si as vrea un pc cat mai bun la un pret de 3000 lei.

| KodrutZ a răspuns (pentru Stefan_Hada_1995):

Orientativ - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1375353/
Nu toate sint in stoc, miine revin si cu ceva cu i5 4460, daca vrei musai. Skylake-ul e mai ok, e fix ultima generatie, mai rece, mai economic, mai rapid.

| Stefan_Hada_1995 explică (pentru KodrutZ):

Mersi, mult imi place si e foarte buna configuratia la acest pret.

| KodrutZ a răspuns (pentru Stefan_Hada_1995):

Se poate si mai bine, dar daca sintem constrinsi de pret, atunci o pun de un wishlist la care o sa mai storc un pic. Hard disc sper ca ai unul macar de vreo 250 GB cit sa suplimentezi SSD-ul. Momentan primesti SSD bonus daca iei procesor+pb+pv de la garaj in valoare de minim 1500 RON, si te incadrezi. Sa vad la sursa poate e vreo promotie misto, dar mai pe seara. Acum doarme fiica-mea si trebuie' sa lucrez un pic ca sa nu crap de foame. Revin mai pe seara.

| Stefan_Hada_1995 explică (pentru KodrutZ):

Bine, si mersi mult ca ma ajuti vr pc cat mai bun si sa mearga gta macar la medium.

| KodrutZ a răspuns (pentru Stefan_Hada_1995):

Hehe, stai tu calm, o sa mearga la High-Ultra fara probleme. Hai sa incercam un i5 6500 cu DDR4 mai intii. Revin cu asta primul.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

16 GB DDR3 si placa de baza cu DDR3, in rest identic - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1397323/

| Stefan_Hada_1995 explică (pentru KodrutZ):

Mersi, mult dar parerea mea e ca e mai buna prima configuratie big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru Stefan_Hada_1995):

Diferentele sint destul de mici, iar diferenta de la 8 la 16 GB nu o sa o simti in jocurile de acum si inca vreun an-doi, cel putin. Dupa aia s-ar putea sa conteze... si eu sint intr-o mare dilema ca ma tenteaza un upgrade la o configuratie similara cu ce ti-am facut tie, doar ca SSD, sursa, carcasa, placa video pastrez si marea dilema inca ramine - DDR3 sau DDR4. La DDR3 as iesi mai bine ca imi pastrez si memoriile de acum si ajung sa dau bani doar pe pb si procesor. Pina la urma cred ca asa o sa procedez. Deh, saracia. Sau mai astept pina pe la craciun sau prin ianuarie-februarie si imi iau i7 si 16 GB DDR 4...
P.S. Daca mergi pe prima configuratie, grabeste-te ca sa prinzi si SSD_ul ala moca. Si nu uita de codul de reducere, ar trebui sa iti mai taie vreo 30-40-50 RON din pret si ala. Daca nu iti taie tie, macar imi da mie de-o bere. happy
P.S. 2 Daca vrei sa iti bagi unitatea optica in sistemul nou, mai bine nu te legi cu ea la cap. Windowsul il instalezi de pe stick, driverele le gasesti pe net... chiar nu mai are sens. Eu stau cu unitatea aproape degeaba, o mai folosesc doar din an in paste cind mai cumpar cate un CD audio original si ii fac rip.

| Stefan_Hada_1995 explică (pentru KodrutZ):

Eu ma duc pe prima optiune...e si mai noua memoria ram. si buna placa video..procesorul este foarte bun big grin imi place mult aceasta configuratie si este foarte buna...asa dupa tine cam cate fps-uri as prinde pe minecraft?

| KodrutZ a răspuns (pentru Stefan_Hada_1995):

Habar n-am, nu practic asa ceva. Oricum peste 60 e irelevant, ca cel mai probabil ai LCD cu 60 Hz refresh. Procesorul e acelasi in ambele cazuri, vezi astea ultimele doua configuratii pe care le-am dat. Diferenta intre DDR3 si DDR4 e ca si inexistenta, uneori chiar cistiga DDR3-ul. Nu am mai facut configuratie cu i5 4460 ca am zis ca nu are sens. Eu sint maniac cu reducerea consumului cit mai mult (am sursa silent cu certificare 80+ Platinum de exemplu, a fost vreo 650 RON parca). Asta e sursa mea, mai exact - http://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/platinum-fanless-460w/

| Stefan_Hada_1995 explică (pentru KodrutZ):

Misto sursa big grin si e si scumpa laughing)) dar e buna big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru Stefan_Hada_1995):

7 ani garantie, fara ventilator. Alta planeta.

| Stefan_Hada_1995 explică (pentru KodrutZ):

Fain :d

| KodrutZ a răspuns (pentru Stefan_Hada_1995):

In alta ordine de idei, am avut un Sirtec de 400 cu ventilator, pe la vreo 150 RON, pe care am tinut-o vreo 4-5 ani fara sa imi faca absolut nici o problema. Silentioasa, rece, insa am zis ca e cazul pentru next level. Si cu Seasonicul' trag mai putin curent din priza comparat cu cealalata, clar.

| Stefan_Hada_1995 explică (pentru KodrutZ):

Daca vezi comanda asta zi-mi daca e buna? http://www.altex.ro/checkout/onepage/

si sursa asta e buna consuma putin?
Sursa de alimentare SIRTEC EP-650S, 650W

| KodrutZ a răspuns (pentru Stefan_Hada_1995):

Nu pot sa iti vad cosul de la Altex. Ti-am facut wishlist brici la garaj, ai si SSD moca, care e buba?

| Stefan_Hada_1995 explică (pentru KodrutZ):

Pai nici una dar am facut eu asa o configuratie big grin... daca e buna happy

| Stefan_Hada_1995 explică (pentru KodrutZ):

Ajutama te rog cum sa fac comadna la garaj...dar sa fie prin rate 24 luni big grin sau 36 dar mai bine 36.

| KodrutZ a răspuns (pentru Stefan_Hada_1995):

Nu pot sa vad aia. La garaj iti faci cont si vezi ca ai detalii apropos de rate pe site. http://www.pcgarage.ro/info/

| Stefan_Hada_1995 explică (pentru KodrutZ):

Eu imi cumbart pc-ul asta am vb cu maicamia si o zis ca bine

Carcasa ZALMAN Z3 Plus-http://www.altex.ro/carcasa-zalman-z3-plus-2-x-usb-2-0-1-x-usb-3-0-atx-matx

Placa de baza GIGABYTE GA-H170-D3H, socket 1151, 4xDDR4-http://www.altex.ro/......xsata3-atx

Procesor INTEL Core i5-6500 3.2 Ghz-http://www.altex.ro/......ocket-1151

Sursa de alimentare SIRTEC EP-650S, 650W, modulara-http://www.altex.ro/......-pfc-activ

Hard Disk Drive SEAGATE Barracuda 1Tb 7200rpm, 64 mb-http://www.altex.ro/......4mb-sata-3

DDR4 Crucial 8GB (2x4GB) 2133MHz CL15- http://www.altex.ro/......4g4dfs8213

Placa video Gigabyte GeForce GTX 960 G1 Gaming 2Gb, Gddr5, 128 bit- http://www.altex.ro/......gddr5-128b

| KodrutZ a răspuns (pentru Stefan_Hada_1995):

Mdah, deci mi-am racit gura de pomana. Ai vazut vreodata cum se misca un sistem cu SSD fata de ce petarda iti faci tu aici? Placa aia de baza e inutil de scumpa si e fix fara rost. Deja sint jocuri care cer mai mult de 2 GB de memorie video. Oh, da, nu i-ai pus cooler. happy

| Stefan_Hada_1995 explică (pentru KodrutZ):

Pai placa de baza socket 1151 cu memorie ddr4 nu este mai ieftina de 500 lei...si ssd si voler am utiat de ele laughing)

| KodrutZ a răspuns (pentru Stefan_Hada_1995):

Deci... garaju', cum ziceam. Ai wishlist cu ddr4 si toate cele la pret mai bun.

| Stefan_Hada_1995 explică (pentru KodrutZ):

Am obserbat e cel ma ibun pc laughing dapai eu nu stiu cum sa comad in rate pe 24 luni... daca mi-ai explcia cum as face-o cu mare drag big grin chai si sapt asta...

| KodrutZ a răspuns (pentru Stefan_Hada_1995):

Ti-am dat link unde sa te uiti. Oamenii au telefon si au si chat live, intrebi si iti vor raspunde. Le zici si de codul ala de reducere, neaparat sa il folosesti.winking