| Andrei_Vlad_1995_mHHX a întrebat:

Eu as vrea sa imi cumpar un procesor Intel® core™ i3-4170, 3.70 GHz, Haswell, 3MB, SOCKET 1150 l.Eu am un procesor Intel® Celeron® Cpu 2.80 Ghz.AS VREA SA STIU CE SOCKET ARE PROCESORUL MEU.( Intel® Celeron® 2.80 Ghz)
Si inca o intrebare: Pot sa inlocuiesc Intel®Celeron-ul meu cu acel i3?
Multumesc
Dau funda

2 răspunsuri:
| TheOneTime a răspuns:

Salut, degeaba imi spui Intel Celeron 2.8 Ghz. Nu stiu modelul, nu stiu ce socket are. Poate fi haswell, poate fi mai vechi. Daca e haswell, se potrivesc, daca e mai vechi, il cumperi degeaba. Ca sa il poti pune ai nevoie de alta placa de baza, asta inseamna alti ram, asta inseamna o sursa mai mare daca nu ai una de minim 500W. Daca este haswell adica asta:
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/celeron-dual-core-g1840-28ghz-box/, poti sa iti iei i3-ul cu incredere, daca nu si celeronul tau e mai vechi, da-mi mesaj pe mail: sebysebi14@yahoo.com si iti fac un PC bun in bugetul tau. Gratuit evident!

| Mihai1810 a răspuns:

Ce model de celeron este? Ce sursa ai?(producator si model)