| Sebi200000 a întrebat:

Vreau sa imi iau un laptop pe care sa rulez code blocks. Precizez ca nu o sa ma joc pe el, vreau sa se miste rapid si sa nu se blocheze si intr-o oarecare masura sa fie putin "elegant" ( nu tin neaparat la asta). Ce laptopuri mi-ati recomanda sau dupa ce configuratie ar trebui sa ma uit?

1 răspuns:
| 2EXA a răspuns:

In primul rand vreau sa iti aduc la cunonstinta ca laptopurile NU sunt pentru gaming in general, decat cele de la Republic of Gamers, Alienware etc. nicidecum cele de la Samsung, Hp etc.

Cand te uiti dupa un laptop asigura-te ca are :
-CEL PUTIN 4 gb rami.Preferabil 8.Recomandat 8.As putea spune obligatoriu 8.Pentru ca nu poti pune rami la laptop, unele nu te lasa.
-Memoria/HDD 1TB.Nu recomand sa iei mai mic de 1TB ca nu vei avea spatiu de nimic. 150 sunt alocati update-urilor de windows si programelor importante
-Placa video sa fie de la Nvidia Geforge preferabil, sunt bune pentru gaming, de la AMD daca vrei.Pentru asta iti las un link sa te uiti peste placile video de la laptopuri sa iti faci o idee.

https://www.notebookcheck.net/......130.0.html