| Andreasx a întrebat:

Sunt fata, am 25 ani.As vrea sa stiu ce parere aveti voi despre situatia mea:Mama a murit acum 9 luni...de f tanara (din pacate 47 de ani..de cancer), tata m-a sunat acum o luna sa imi zica ca se insoara si sa imi vad de treaba mea ca eu nu am nici un drept la nimic (in casatoria cu mama mea au avut 2 apartamente si o vila).Din momentul ala m-a bufnit plansul (pentru ca a pus-o pe femeia aia in fata mea, singurul lui copil si isi bate joc de memoria mamei mele care nici bine nu mai e si el vrea sa se insoare)si i-am zis ca nu vreau sa mai stiu nimic de el niciodata.Am hotarat sa il dau in judecata pentru a-mi lua drepturile in instanta pentru ca m-a enervat si m-am simtit nimeni cand mi-a zis ca nu am nici un drept,totul e al lui si AL EI (aia care vine acum si in munca mamei mele sa faca legea),nu al meu,ca urmare ca nu a vrut sa faca vreo succesiune tocmai ca eu sa nu am cota parte la nimic).A avut nesimtirea si tupeul sa o aduca in casa unde a murit mama,alta femeie care a inceput sa si schimbe tot prin casa si sa se imbrace in hainele mamei mele,si pe langa asta nu contez eu,ci ea,de cand a cunoscut-o l-a intors impotriva, a ce mai are:o fata,ca sa poata si ea sa se "lipeasca"macar de vreun apartament. E genul de femeie care calca pe cadavre sa ii fie ei bine,egoista si parsiva,nu conteaza cui face rau,ei sa ii fie bine. Noroc ca am sotul care ma sprijina in tot ce fac,fara el nu aveam cu ce sa il dau in judecata, bani de avocat etc.
De cand nu mai vorbesc cu el ma simt mai bine (trebuia sa si fac ce zice el ca altfel devenea Ceusescu) si imi dau seama ca de acum trebuie sa imi intaresc increderea in mine si sa iau atitudine mai bine ca pana acum si sa imi vad de viata mea cu sotul meu si sa nu ma mai intereseze ce face el pentru ca e un nimeni pentru mine si e un om"toxic", actiunile lui in viata nu vreau sa aiba impact asupra mea si sa ma imbolnavesc(asa cum s-a intamplat si cu mama mea, fata de care se comporta urat)

Răspuns Câştigător
| Alexuţ02 a răspuns:

În primul rând condoleanţe, din toată problema asta de aici văd o persoană care nu merită respect de la copilul lui ( de la tine ).
În primul rând, cred că mai rău îţi pare de faptul că el se însoară cu alta deşi mama ta nici nu s-a dus bine.
În al 2 lea rând cred că e total greşit ce face şi se lasă controlat de aia dar nici el nu vrea să gândească cum trebuie şi să-ţi dea ce e al tău, sunt de acord cu treaba cu "l-am dat în judecată" e dreptul tău, mergi până în pânzele albe şi ia ce e al tău, e munca mamei tale acolo.

Încă odată condoleanţe.

59 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tatal tau nu vrea sa deschida procedura succesorala dupa mama ta atunci poti sa-l actionezi in judecata pentru a fi obligat la aceasta.
Daca n-ai alti frati sau surori tu ai dreptul sa mostenesti 3/4 din bunurile mamei, respectiv cele proprietate exclusiva a ei si jumatate din bunurile dobandite alaturi de tata pe perioada casatoriei.

| LoveSleep a răspuns:

Scutește-ne te rog de abureli precum "își bate joc de memoria mamei mele", ești ofricată că a zis că nu ai dreptul la nimic. Probabil nici nu s-a întâmplat așa, doar că nu ți-a convenit că se căsătorește cu aia, v-ați certat și la un moment dat a zis-o pentru că era nervos. Oricum ar fi, ce naiba făceai dacă nu ți-ai fi cunoscut părinții și ai fi crescut la orfelinat? Pe cine mai dădeai în judecată pentru nu știu ce vile? Vile care au fost cumpărate din banii munciți de taică-tu, nu de tine.
Unde mai pui că fac pariu pe toți banii adunați din vilele tale, vilele lui, scuză-mă, că nu te-ai fi înghesuit să-l ștergi la c ur când ar fi ajuns în situația în care ar fi avut nevoie.
Din punctul meu de vedere, nu meriți 5 lei din partea lui.
Dacă mai vrei alte păreri, spune-mi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Condoleante. Faci bine. Da-l in judecata. Taica-tu e imatur si sper sa se transforme in Ceausescu si cand e cu ea, sa-i faca viata un cosmar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat timp trebuia sa ramana casa nelocuita pana sa aduca pe altcineva? Mama ta nu mai e si imi pare rau, dar nu vad cum isi bate joc de ea. Daca a murit nu inseamna ca trebuie sa se inchida in el si sa nu-si mai traiasca viata. Sigur a suferit si el destul langa mama ta si multi oameni dupa o despartire crunta se arunca in relatii pentru ca nu stiu cum sa gestioneze altfel situatia, au si ei nevoie de atentie, iubire si asa mai departe.
Tu fa ce vrei, n-ai nevoie de parerea unor necunoscuti ca noi nu stim detaliile pana la urma

| mihaicelsfant a răspuns:

Te sustin! dal in judecata

| Andreasx explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc,asta si fac, procesul e in "pregatire". Seara buna!

| NLS a răspuns:

Da-l in judecata pentru a primi partea ce ti se cuvine legal, si in rest, uita ca ai avut (vreodata) un asemenea parinte.
Incearca sa ii explici ca si tu existi, nu doar acaparatoarea care are ca obiectiv principal sa il lase lefter si eventual cu ochii-n soare.

Ignora total ce face cu femeia aceea, si nu te macina tu pentru asta.
Va primi mai tarziu ceea ce merita, roata se intoarce mereu.
Spune-i ca daca nu deschide ochii acum si se lasa condus de capul de jos, cand va veni la usa ta va fi prea tarziu.

| minrest a răspuns:

Fapt este ca ai dreptul la o parte din bunuri, tatal tau cauta sa te intimideze ca sa te lase fara ele, dar le vei obtine in instanta. Condoleante si curaj!

| Andreasx explică (pentru anonim_4396):

Sunt multe detalii care nu-s normale si mi-ar lua mult sa le scriu aici,mi s-au adunat multe de la el si am "rabufnit".Nu e vorba ca a adus alta in casa cam repede,e vorba ca aia deja a intrecut masura si isi bate joc "pe fata"de tot, sa dea jos tabloul mamei mele de pe perete ca domne nu are de ce sa stea aici mi se pare de maxima nesimtire si daca mama nu mai e nu inseamna ca trebuie sa se faca disparute lucruri care mie imi amintesc de ea, haine, obiecte, etc.Despre asta e vorba, de nesimtire si tupeu din partea amandurora, unde mai pui ca au 50de ani...si minte de 5. Mie imi zisese el ca nu am dreptu sa iau nici macar un ac din casa fara stirea lui ca e casa lui,si acum cand e cu femeia asta ea poate sa schimbe tot si sa faca ce vrea ea fara sa conteze ce parere au si altii. Daca ai minim de respect nu intreci limita asa, plus ca nici ea nu e un parinte exemplu ca dovada ca nu vorbeste cu copiii ei, deci de ce i-ar pasa ce cred eu. Taikamiu vrea sa o consider eu ca alta"mama"dar asta nu are cum sa se intample vreodata:mama e numai una, mama mea m-a adus pe lume, nu ea!

| Andreasx explică (pentru supadeceapa):

Multumesc! O sa ii faca viata cosmar, pentru ca e genul care daca lui nu ii e bine (si nu ii va fi, pentru ca o sa piarda ce credea ca e doar al lui) sa nu fie nici celor din jur musai!

| Andreasx explică (pentru minrest):

Exact asta a incercat dar nu va ramane asa! Merci❤

| Andreasx explică (pentru NLS):

Cat de bine si adevarat punctat, am inceput deja sa nu imi mai pese ce fac ei! Degeaba ii zic orice i-as zice, pentru el femeia aia e totu, eu trebuie sa joc cum canta ei.Niciodata! Multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreasx):

Ar trebui sa iei ce apartine mamei tale daca valoreaza atat de putin pentru el. Ai 25 de ani, totusi... Nu trebuie s-o consideri mama ta.

| Andreasx explică (pentru LoveSleep):

Nici nu ma sinchisesc sa iti dau vreun raspuns.
Oameni si oameni, altii buni, alti rai...mentalul meu sa fie zen!? haidi paa

| Quassaar a răspuns:

Frate, citesc și mă crucesc..Cum pot unii părinți să se comporte așa cu proprii copii? Evident că o să ai câștig de cauză în cazul succesiunii, partea mamei tale o vei obține fara nici o problemă. Aceasta parte se împarte egal între toți moștenitorii, inclusiv tatăl tău. Dacă ești singură practic partea ta reprezintă un sfert din ce au avut în comun.

| Andreasx explică (pentru Andreasx):

Cred ca tu ai fost la orfelinat si ai fost f chinuit si ai invidie pe o persoana care a crescut intr-o familie si si-a pus gandurile aici.Mama mea a muncit pentru tot ce avem, nu el asa ca am TOT dreptul sa imi iau drepturile si sa uit de acest om.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru LoveSleep):

De ce n-ai niciodata nimic bun de spus? sad

| Andreasx explică (pentru Quassaar):

Pai e simplu, nu-s parinti genul asta de "tati". Partea mea e de 37, 5% din ce au avut in comun, nu de un sfert. O sa iau ce am dreptul prin lege (si nu ma imbogatesc de la un apartament pe care nu am de gand sa il vand pentru ca mama a stat acolo, imi va ramane mie si copiilor mei, nu pentru bani fac asta ci pentru dreptul meu )si imi vad de viata mea.

| Andreasx explică (pentru anonim_4396):

Daca nu ar fi schimbat iala la usa(ca sa nu mai pot intra)as fi luat tot ce e imi aminteste de ea si femeia aia vrea sa se faca disparute toate, dar nu am cum momentan!

| LoveSleep a răspuns (pentru supadeceapa):

La nivelul tău actual, nu meriți nici să-mi bat joc de tine.

| LoveSleep a răspuns (pentru Andreasx):

Ai dreptate, dă-l în judecată. În fond, ăsta ar fi singura ta șansă să faci ceva în viață, din punct de vedere material.
Sau poate mă înșel, adică sigur mă înșel, uită-te la Dăncilă.

| Omidavasile a răspuns:

De ce nu mergi singura la un notar sa deschizi tu succesiunea? In justitie dureaza foarte mult.

| relian a răspuns:

Vile apartamente, povesti basme laughing vise fata vise laughing.
Deci tu ai 25 de ani, esti casatorita si ce anume doresti? Taicatu are undeva la 47 de ani,mama ta a murit si tu vrei ca tactu sa stea sihastru sau ce? Si pe deasupra sa va tina si pe voi, adica pe tine si pe barbatutau, banui ca de muncit nu aveti laughing asta nu ai spus, ca daca aveati de munca nu stateai cu tactu in aceiasi casa, cand spui apartamente si vila, deci ai fi stat singur cu sotul tau iubit intr-un aptm.Insa daca munca e grea, ai mai adus si altul pe capu lui, normal ca saracu so fi enervat si cea zis, hai pa si la gara.Il dai in judecata,pai f bine faci,asa poate scapa si el de voi laughing o sa iti dea acolo un aptm si sa te duci invartind,sa nu mai auda de tine. Daca mama ta a murit ce vrei ca nu am priceput? Sa stea tactu singur so frece la rece,sa stea singur? Nici aia la manastire nu stau singuri,ori se freaca intre ei ori leo mai targe ca cate o calugarita laughing iar tu vii ca vai memoria lui maicata.
Fata draga,pune mana pe munca,du-te in drumul tau,lasa pe taicatu,nu judeca tu un parinte indiferent ce face,tu vezi-ti de drumul tau, ai familia ta, asa zic ca ai sot, du-te stati singuri, puneti mana pe munca, nu mai sta sa va tina taicatu.Asteptati numa pomana.Te mai si lauzi cu ce prostii spui laughing pai bine a zis LoveSleep, are dreptate.
Auzi la tine judeci tu pe parinti, du-te fa-ti daca ai nevoie, pune mana la munca, lasa luatu dea moca, statu dea moca totu dea moca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi dacă-l dai în judecată rămâne cam fără nimic, deci, grăbește-te că de 1 an îți aud povestea pe aici și încă n-ai făcut nimic

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru LoveSleep):

Care e nivelul meu? Tu iti bati joc de orice. Cred ca ai avut o copilarie foarte nefericita si iti versi frustrarile pe site-ul asta.

| Andreasx explică (pentru relian):

1.Sunt casatorita si am un loc de munca.
2.Eu si sotul stam in apartamentul lui (al sotului)
3.Si sotul munceste de cand il stiu.
4.Nu asteapta nimeni nimic moca, daca tactu te-ar fi umilit pentru o femeie te simteai bine? iti placea ca aia sa isi bata joc de tine si de toti din jur? Nu cred ca lasa-i propriul parinte si o straina sa isi bata joc de tine, sau mai stii..Fiecare cu demnitatea lui.

| Andreasx explică (pentru anonim_4396):

Ramane cu casa si jumatate dintr-un apartament nu fara nimic.Nui rost de ironii. Daca ai treaba, ocoleste intrebarea, nu te obliga nimeni sa citesti aceleasi lucruri.

| Andreasx explică (pentru Omidavasile):

Dureaza un an maxim.Nu merg la notar, pentru ca nu ar veni vreodata sa incheie succesiunea. Puteam sa zic ca nu stiu nimic de el ca altii si sa iau eu tot prin lipsa lui de la notar repetata si lui nu-i mai revenea absolut nimic dar nu vreau asta, de aia am apelat la instanta.

| Andreasx explică (pentru LoveSleep):

Dupa ce voi ava un apartament, drept dupa mama mea, cu ce ma imbogatesc? laughing avand in vedere ca nu se va vinde? De unde bogatia? Ce oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreasx):

Înseamnă că o parte din ce revendici e doar a lui, deci are dreptate că n-ai dreptul la casă.laughing