| anonim_4396 a întrebat:

Mama a murit, tata vrea sa se insoare si vrea sa face succesiunea, de ce?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pot sti motivul/motivele tatalui tau dar este bine sa se faca succesiunea dupa un deces din mai multe motive: fiecare mostenitor isi va sti partea ce-i revine; va putea sa se foloseasca de aceasta parte, cum va crede de cuviinta, fara a avea nevoie de aprobarea celorlalti mostenitori; se clarifica situatia bunurilor ce compun masa succesorala si nu se plateste impozit pe mostenire, daca aceasta se face in termen de 2 ani de la deces.

| anad a răspuns:

E bine sa rezolve la timp astfel de probleme pentru a nu trebui apoi sa cheltuie bani pe la tribunal cu procese. Poate e mai bine sa fie legal, pe numele tau, partea care-ti revine din mostenirea dupa mama. Nu poti sa stii ce va fi in viitor!

| Evaa a răspuns:

Ca sa isi refaca viata.

| eugem35 a răspuns:

De contracte prenuptiale ati auzit faceti sucesiunea si vei castiga iar noua lui sotie nu va castiga nimic dupa divortul sau doamne fereste decesul sotului adica tatal tau grabit sa faceti sucesiunea ai drepturi ca si mostenitor si noua sotie nu va avea drepturi

| cmm a răspuns:

Simplu, daca s-ar intampla ceva cu tatal tau bunurile venite ca din succesiune nu ar fi bunuri comune facute impreuna cu noua sotie, deci ţi-ar reveni in proportie de cinci optimi tie. sau daca s-ar desparti de aceasta noua viitoare sotie ea nu va putea avea pretentii la aceste bunuri dobandite anterior casatoriei. deci vrea sa se puna la adapost, si pe tine la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Casa aiba un ajutor in casa sa spele sa faca curatanir

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca vrea sa isi refaca viata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa nu ramai tu fara nimic! Fa succesiunea cat mai rapid. O sa plangi amarnic daca ramai mai tarziu fara absolut nimic din ce-i apartinuse mamei tale.